Dorothy Hansine Andersen

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Dorothy Hansine Andersen
U lind në15 Maj, 1901
Vdiqmars 3, 1963 (61 vjeç)
ArsimiMount Holyoke College
Johns Hopkins University
ProfesioniMjeke
Njohur përidentifikimin e fibrozës cistike
ÇmimetE. Mead Johnson Award (1939)

Dorothy Hansine Andersen (15 Maj 1901 – 3 Mars 1963) ishte mjekja amerikane e cila ishte personi i parë që identifikoi fibrozën cistike dhe mjekja e parë amerikane që e përshkroi sëmundjen.[1][2]

E lindur në Asheville, North Carolina, ajo e ka marrë diplomën B.A. nga Kolegji Mount Holyoke në vitin 1922, dhe titullin të M.D. në Shkollën e Mjekësisë Johns Hopkins në vitin 1926. Ajo dha mësim në Universitetin Rochester para se të bashkohej me fakultetin e Mjekëve dhe Kirurgëve të Kolegjit Columbia, duke punuar në Spitalin e Foshnjave, në Qendrën Mjekësore Columbia-Presbyterian, Nju Jork. Ajo zhvilloi një test diagnostik të fibrozës cistike[3] në vitin 1940, dhe gjithashtu ka kontribuar në aftësimin kirurgëve të zemrës në studimin e të ushqyerit.[4][5]

Andersen, vdiq nga kanceri i mushkërive në 3 Mars 1963 në Qytetin e Nju Jorkut.[6]

Ajo u pranua në Sallën Kombëtare të Grave të Famshme në vitin 2002 për punën e saj shkencore.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Alumnae Featured in the Exhibit". Arkivuar nga origjinali më 1 shtator 2006. Marrë më 18 korrik 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ National Women's Hall of Fame
  3. ^ Andersen, D.H. (1938). "Cyst leiesic fibrosis of the pancreas and its relation to celiac disease". Am J Dis Child. 56: 344–399. doi:10.1001/archpedi.1938.01980140114013. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Columbia biography". Arkivuar nga origjinali më 22 qershor 2010. Marrë më 18 korrik 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Mount Holyoke biography". Arkivuar nga origjinali më 26 nëntor 2005. Marrë më 18 korrik 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ Machol, Libby (1993). Notable American Women: The Modern Period : a Biographical Dictionary, Volume 4. Cambridge, Mass [u.a.]: Belknap Press of Harvard Univ. Press. fq. 18–19. ISBN 9780674627338. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]