Drémil-Lafage

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Dremil-Faja
Komunë
Dremil-Fajë, Garonë e Epërme, Francë - parë nga distrikti i Montauriolit
Dremil-Fajë, Garonë e Epërme, Francë - parë nga distrikti i Montauriolit
Stema Dremil-Faja
VendiFranca
RajoniOccitania
DepartamentiHaute-Garonne
QarkuToulouse
KantoniToulouse-10
NdërkomunalitetToulouse Métropole
Qeveria
 • Kryetari (2020–2026) Ida Russo[1]
Sipërfaqja
1
12.490 km2 (4.822 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
2.649
 • Dendësia210/km2 (550/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
31163 /31280
Lartësia162–244 m (531–801 ft)
(avg. 340 m or 1,120 ft)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Drémil-Lafage ( shqiptimi frëngjisht: [dʁemil lafaʒ] ; Ocitanisht: Dremil e La Faja  ; Shqip: Dremil-Fajë ) është një komunëdepartamentin Haute-GaronneFrancën jugperëndimore. Ndodhet 13 km në lindje të Tuluzës.

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Banorët e komunës njihen si Drémilois dhe Drémiloises në frëngjisht dhe Dremilas ose Dremilase në Shqip.

Popullsia në vite
VitiPop.±%
1968409—    
1975516+26.2%
1982925+79.3%
19902.007+117.0%
19992.580+28.6%
20072.639+2.3%
20122.407−8.8%
20172.652+10.2%
20192.649−0.1%

Pamje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bashkia
Posta
Salla e festave

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Répertoire national des élus: les maires" (në frëngjisht). data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises. 13 shtator 2022.