Jump to content

Drag queen

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
RuPaul, drag queen, aktor dhe muzikant amerikan
Pabllo Vittar, drag queen, këngëtar dhe interpretues brazilian

Një drag queen (shqipëruar: dreg kuin) ose mbretëreshë drag është një person, zakonisht mashkull, i cili përdor veshje dhe grim për të imituar dhe shpeshherë ekzagjeruar tiparet e gjinisë femërore dhe rolet gjinore për qëllime argëtimi. Historikisht, mbretëreshat drag kanë qenë zakonisht meshkuj homoseksualë dhe kanë qenë pjesë e kulturës gej.

Njerëzit zvarriten për arsye që variojnë nga vetë-shprehja deri te performanca kryesore. Zvarritja e shfaqjeve shpesh përfshin sinkronizimin e buzëve, këngën drejtpërdrejt dhe kërcimin. Ato zakonisht ndodhin në paradat e krenarisë LGBT, konkurset me tërheqje, kabaretë, karnavalet dhe klubet e natës. Drag queens ndryshojnë sipas llojit, kulturës dhe përkushtimit, nga profesionistët që luajnë në filma dhe kalojnë shumë nga koha e tyre në personazhet e tyre të tërheqjes, te njerëzit që zvarriten vetëm herë pas here. Gratë që vishen si burra dhe argëtohen duke i imituar quhen drag king (mbretër drag).

Terminologjia, shtrirja dhe etimologjia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Drag queens nga Buenos Aires duke reklamuar një klub nate, 1995

Drag[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Drag i referohet një stili argëtimi të veshur me veshje të stilizuara. Më së shpeshti, janë burrat që veshin veshje të kryqëzuara të grave, përgjithësisht për qëllime të një shfaqjeje.[1][2]

Origjina e termit drag është e pasigurt. Përdorimi i parë i regjistruar i zvarritjes në lidhje me aktorët e veshur me veshje grash është nga viti 1870.[3] Mund të jetë bazuar në termin "leçë e madhe" e cila është përdorur historikisht për një top maskarade.[4]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Understanding Drag" (PDF). National Center for Transgender Equity. Arkivuar (PDF) nga origjinali më 24 mars 2023. Marrë më 24 mars 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
  2. ^ Mansbridge, Joanna (janar 2016). "Fantasies of Exposure: Belly Dancing, the Veil, and the Drag of History". 2016 Journal of Popular Culture. 49: 29–56. doi:10.1111/jpcu.12381. Arkivuar nga origjinali më 10 prill 2023. Marrë më 24 mars 2023. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Felix Rodriguez Gonzales (26 qershor 2008). "The feminine stereotype in gay characterization: A look at English and Spanish". përmbledhur nga María de los Ángeles Gómez González; J. Lachlan Mackenzie; Elsa M. González Álvarez Tan (red.). Languages and Cultures in Contrast and Comparison. Pragmatics & beyond new series v 175. Philadelphia: John Benjamins Publishing Company. fq. 231. ISBN 978-90-272-9052-6. OCLC 860469091. Marrë më 29 prill 2017. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Joseph, Channing Gerard (20 maj 2021). "William Dorsey Swann". African American National Biography. Oxford African American Studies Center. Arkivuar nga origjinali më 2 shtator 2021. Marrë më 26 maj 2021. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)