Dragan Miqanoviq

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Dragan Mićanović (Serbisht: Драган Мићановић, lindi më 30 shtator 1970) është aktor serb. Ai është i njohur për rolet e tij në filmat si Layer Cake (2004), Kontesha e Bardhë (2005) dhe RocknRolla (2008).

Ai ishte martuar me aktoren serbe Ana Sofrenović, me të cilën ka dy vajza Ivo (1998) dhe Lena (2004). Ata u ndanë në vitin 2011.[1]

Filmography[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli
1989 Sile u vazduhu Lale
1991 The Hottest Day of the Year Zoran
1992 Zagreb-Beograd preko Sarajeva Soldier
Teatar u Srba Himself
1993 Elektra
1995 Tamna je noć Manojlo "Mane" Belezada
Vrasje e Paramenduar Jovan
1997 Ljubav, ženidba i udadba Vinko Lozić
Tango je tužna misao koja se pleše
1998 Lajanje na zvezde Mihajlo "Filozof" Knežević
1999 Točkovi Nemanja
2000 The Vice Interpretuesi 2
2001 Misteriet e Sherlock Holmes së Vërtetë Coatley
2002 Bad Company Michelle "The Hammer" Petrov
Auf Wiedersehen, Pet Kadi
Ultimate Force Ruslan
2003 Cutting It Vadim Stovchenko
Spooks Rado
2004 Smešne i druge priče Konobar/Naum
Layer Cake Dragan
2005 Kontesha e Bardhë Ilya
Položajnik Joca
2006 Krojačeva tajna Poručnik
2007 Bora pod okupacijom Mila Ogrizović
Dva
Agi i Ema Dad
2007–09 Ulica lipa Nedeljko
2008 Bližnji Jakov
Londongrad Konstantin Pilipenko
Casualty Milosch Rabinovich
RocknRolla Victor
2009 Ashes to Ashes Tomascz
Motel Nana Ivan
Šišanje Profesor i matematikës
2011 Coriolanus Titus
2014. Tražim pomilovanje ili velika tajna
Stvaranje sveta
2015 Pored Mene Ugljesa
Uoči Boćića Panta Jaksiq
2016 Prvaci sveta Redaktori Koshutiq
Ubice mog oca Kosta
Procep Darko
2017 Vojna akademija Avokati Jovan Pete
Nemanjići — rađanje kraljevine Shën Sava
2018 Apsurdni eksperiment

Dublimet në serbisht[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënimet
2011 Rio Blu
2014 Rio 2 Blu
2015 Hotel Transylvania 2 Dracula
2016 Moana Chief Tui
2017 E bukura dhe Bisha (2017) Lumiere Vetëm zërin

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Развели се Ана Софреновић и Драган Мићановић („Курир", 6. новембар 2011)". Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)