Draginja Vuksanoviq-Stankoviq

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Draginja Vuksanović-Stanković (Драгиња Вуксановић-Станковић; lindur më 7 prill 1978) është një juriste, politikane dhe profesore e drejtësisë malazeze në Universitetin e Malit të Zi . Ajo është ish- deputete dhe ish-kryetare e Partisë Socialdemokrate . Në zgjedhjet presidenciale të vitit 2018, ajo u bë kandidatja e parë presidenciale femër në historinë e vendit, dhe gjithashtu u shfaq në fushatën zgjedhore presidenciale të vitit 2023.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vuksanović u diplomua në Fakultetin Juridik në Universitetin e Malit të Zi në vitin 2000, duke fituar diplomën master në vitin 2005 dhe doktoraturën në vitin 2011 në të njëjtin universitet. Ajo punon si profesoreshë në Fakultetin Juridik dhe Fakultetin e Arteve Dramatike të Universitetit të Malit të Zi. Ajo flet frëngjisht dhe anglisht, ndërsa përdor edhe gjuhët italiane dhe spanjolle.

Karriera politike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Draginja Vuksanoviq është deputet i Partisë Socialdemokrate të Malit të Zi (SDP), dhe deputet në Parlamentin e Malit të Zi që nga viti 2012. [1] Në mars 2018, Vuksanović shpalli kandidaturën e saj për zgjedhjet e ardhshme presidenciale . Ajo u propozua nga Partia Socialdemokrate dhe u mbështet nga DEMOS, si kandidatja e parë femër presidenciale në historinë e Malit të Zi. Vuksanoviç doli i treti në zgjedhje, duke fituar 8.2% të votave.

Më 29 qershor 2019, Vuksanović u zgjodh presidente e Partisë Socialdemokrate, duke e bërë atë të vetmen presidente femër të një partie politike malazeze, në atë kohë. Vuksanoviq dha dorëheqjen pas rezultateve të dobëta në zgjedhjet parlamentare të vitit 2020 . [2]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Draginja Vuksanović - Biography". Arkivuar nga origjinali më 19 qershor 2018. Marrë më 27 mars 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Draginja Vuksanović Stanković od danas na čelu SDP-a