Dragoi kinez

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Dragoi kinez eshte nje krijese pozitive e mitologjise para historike kineze. Ai ka koken e nje deveje, qafen e nje gjarpri, briret e nje dreri, syte e nje maceje, veshet e nje demi, bishtin e nje hardhuce, krahet dhe thonjte e nje shqiponje, mustaqet e nje filozofi kinez, Uong Fuse dhe luspat e nje krapi. Dragoi mund te nxjeri zjarr nga goja. Sipas miteve dragonjte kinez mund te fluturojne. Dragonjte jane kafshe shume te egra. Dhe dragonjte nuk mund te kapen kurresi nga njerezit. Dragonjt mund te jetojn reth 3000 vjet.