Driton Kuka

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Driton Kuka
U lind në (1971-09-15) 15 shtator 1971 (52 vjeç)
Kombësiashqiptar
Shtetësia Kosova
ProfesioniTrajner i xhudos

Driton Kuka është selektor i reprezentacionit te xhudos se Kosovës, i lindur në Peje me 15 shtator1971. Pas pavarësimit te Kosovës është trajneri me i suksesshëm në sportin kosovar. Në klubin e xhudos Ippon nga Peja ka krijuar Kampionen Botërore për juniore Majlinda Kelmendin si dhe një numër te madh xhudistesh që kane prekur majat botërore në sportin Olimpik te judos.

Driton Kuka tashmë i takon elitës botërore të xhudos. Ai e ka shndërruar Kosovën në forcë evropiane të xhudos. Nxënësi e Kukës kanë tituj botërorë e evropianë. Një ndër xhudistet më të mira të karierës së tij janë : Majlinda Kelmendi , i ka dy tituj të botës e një të Evropës për seniorë, Nora Gjakova ka fituar medaljen e vetme të Kosovës në Lojërat Evropiane, Nora Gjakova ka fituar medaljen e vetme të Kosovës në Lojërat Evropiane poashte edhe Nora Gjakova ka fituar medaljen e vetme të Kosovës në Lojërat Evropiane , Distria Krasniqi, Akil Gjakova. Aktualisht është në rrugë te mire që me sportisten Majlinda Kelmendin te siguroj Normën Olimpike dhe kështu shtetit te Kosovës ti mundësoj pjesëmarrjen në Lojërat Olimpike Londra 2012

Driton Kuka ka qenë kampion i 8 fishtë në te gjitha Grupmoshat i ish Jugosllavisë, Kampion Ballkanik, medalje e bronztë për të rinj në Evrope dhe medalje e bronzte në Kupa Botërore për te rritur në Hungari me 1991 dhe atëbotë siguroj normën Olimpike për Olimpiadën Barcelona 1992 por për shkak te politikes se Millosheviqit në Kosove u tërhoq nga reprezentacioni i ish Jugosllavisë dhe kështu u desh te mbes pa pjesëmarrje në evenimente te mëdha ndërkombëtare. Pas dështimit te marrjes se nje medalje olimpike në Lodra 2012 Driton Kuka nuk ndalet asnjë moment ai tani bëhet gati per lojërat olimpike Rio2016 ku edhe kishin siguruar normën olimpike Malinda Kelmendi dhe Nora Gjakova tani Driton Kuka ishte gati per te shkruar historinë e sportit kosovar me te nisur garat Majlinda dukej e pa ndalshme duke hedhur kundershtaret pa asnjë problem me të arritur ne finale ajo tashme kishte shkruar historine por qe nuk ishte e kenaqur me medalje te argjentë keshtë që në finale mposhti edhe garuesen italiane Oddete per të marrë medaljen e parë te artë olimpike per shtetin e Kosovës. Në anën tjetër Nora Gjakova kishte fituar luftën e parë por fatkeqsisht ishte lenduar gjate luftes kur me pas ne luften e dytë nuk mundi te luftunte 100% e saj dhe pesoi humbje Me ketë te arritur Driton Kuka bëhet treneri me i suksesshëm i të gjitha kohërave.