Jump to content

Du Fu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Du Fu

Du Fu (kinezçe: 杜甫, 712–770) ishte një poet i rëndësishëm kinez i Dinastisë Tang. Së bashku me Li Bai (Li Po), ai është poeti më i madh kinez.[1]Ambicja e tij më e madhe ishte t'i shërbente vendit të tij si një nëpunës civil i suksesshëm por dështoi të përmbushte kushtet për këtë. Jeta e tij, si gjithë vendi, ishte shkatërruar nga Rebelimi An Lushan më 755, dhe 15 vitet e fundit të jetës së tij ishin një kohë pa qetësi.

Fillimisht i panjohur për shkrimtarët e tjerë, punimet e tij u bënë me ndikim të madh si në kultrurën letrare kineze ashtu edhe atë japoneze. Ndër shkrimet e tij poetike, rreth 1500 (njëmijëepesëqind) sosh janë ruajtur me shekuj.[1] Ai është quajtur Poet-Historian dhe Poeti i urtë nga kritikët kinezë, ndërsa diapazoni i punimeve të tij ia ka lejuar të prezantohet në lexuesit e kulturës perëndimore si "Vergili, Horaci, Ovidi, Shekspiri, Miltoni, Burnsi, Wordsworthi, Bérangeri, Hugo ose Baudelaire kinez".[2]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b Ebrey, 103.
  2. ^ Hung, 1.