Ecolog Arena

Coordinates: 42°01′07″N 20°58′42″E / 42.0186°N 20.9783°E / 42.0186; 20.9783
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ecolog Arena
VendndodhjaTetovë, Republika e Maqedonisë së Veriut
Koordinatat42°01′07″N 20°58′42″E / 42.0186°N 20.9783°E / 42.0186; 20.9783
PronariKomuna e Tetovës[1]
OperatoriEcolog International
Kapaciteti15,000[2]
SipërfaqjaDesso GrassMaster
Ndërtimi
Gurthemeli1980
Hapur26 Korrik 1981
Rinovuar2017
Përdoruesit
KF Shkëndija (1992-sot)

Ecolog Arena është një stadium me shumë qëllime në Tetovë, Republika e Maqedonisë së Veriut. Aktualisht përdoret për ndeshjet e futbollit. Stadiumi mban 15,000 ulëse.[3]

Në Mars 2015, është nënshkruar marrëveshja mes Federatës së Futbollit të Maqedonisë dhe Komunës së Tetovës për rinovimin e stadiumit si pjesë e projektit të UEFA-s, "Hat-trick 4".[4][5] Rinovimi i stadiumit filloi në prill 2015 Në prill të vitit 2016, punimet rinovuese në fushë ishin përfunduar, dhe më vonë atë vit u shtuan reflektorët për të luajtur ndeshje gjatë natës.

Në korrik të vitit 2016, Ecolog International, pronarët e KF Shkëndija, mori koncensionin e Këshillit komunal në Stadiumin e Qytetit të Tetovës, si dhe një terren tjetër që angazhohej të investonte 7.7 milionë euro në mënyrë që stadiumi të plotësonte kriteret për ndeshjet ndërkombëtare.[6][7][8]Terreni është riemëruar si "Ecolog Arena".[9]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 6 gusht 2016. Marrë më 25 dhjetor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
  2. ^ http://stadiumdb.com/stadiums/mkd/stadion_gradski_tetovo
  3. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 4 gusht 2017. Marrë më 17 dhjetor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
  4. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 20 mars 2015. Marrë më 17 dhjetor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
  5. ^ "Потпишан договорот за реконструкција на Градскиот стадион во Тетово" Arkivuar 3 prill 2015 tek Wayback Machine (në maqedonisht). Ekipa.mk. 10 Mars 2015.
  6. ^ "Eksluzive: Ecolog merr oficialisht stadiumin e Tetovës" Arkivuar 20 korrik 2016 tek Wayback Machine. shqipmedia.com. 19 Korrik 2016.
  7. ^ "Miratohet Vendimi për dhënie me koncesion të dy stadiumeve futbollistike të Tetovës" yllpress.com. 19 Korrik 2016.
  8. ^ "Destani merr dy stadiumet e Tetovës ku pritet të investojë 8 milionë euro"  lajmi.net. 19 Korrik 2016.
  9. ^ ""ECOLOG ARENA", Bekim Tateshi: Edhe kësaj rradhe u vërtetua se jemi popull privat"fax.al 19 Korrik 2016.