Eduard Selami

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Eduard Selami
Eduard Selami
Deputet i Kuvendit të Shqipërisë
19911996
2013 – vazhdon
Kryetar i Partisë Demokratike
19921995
Paraardhësi: Sali Berisha
Pasardhësi: Tritan Shehu
Të dhënat personale
Kombësia: shqiptar
Profesioni: politikan,
Partia politike: PD


Eduard Selami është politikan shqiptar, deputet i Partisë DemokratikeKuvendin e Shqipërisë.

Selami përfundoi studimet e larta pranë Universitetit të Tiranës, Fakulteti i Shkencave Politike- Juridike në vitin 1985. Ai vazhdoi studimet pasuniversitare në Universitetin Stratford (Stratford University) dhe Universitetin e Kolumbias (Columbia University), SHBA.

Ndër frymëzuesit e studentëve dhe themeluesit e Partisë Demokratike, Eduard Selami ka lujatur një rol të rëndësishëm në përmbysjen e diktaturës komuniste në Shqipëri dhe në vitet e para të demokracisë. Mbas zgjedhjes Sali Berishës si President i Republikës së Shqipërisë dhe dorëheqjes së tij si Kryetar i Partisë Demokratike, Eduard Selami u zgjodh Kryetar i partisë. Ai u largua më vonë për të vazhduar karrierën e tij në Shtetet e Bashkuara.

Me një karrierë të suksesshme profesionale, Selami gjithmonë ka kontribuar mbi zhvillimet në Shqipëri duke dëshmuar disa herë para komisionit të Helsinkit në Kongresin Amerikan.

Eduard Selami me Gramoz Pashkon, Sali Berishën, dhe Preç Zogajn në vitin 1991