Eglantina Gjermeni

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Eglantina Gjermeni, 2022

Eglantina Gjermeni ka lindur në qytetin e Krujës, në vitin 1968.

Aktualisht Gjermeni mban titullin e Doktorit të Shkencave në Punë Sociale.

Studimet e larta i kreu në Universitetin e Tiranës, Fakulteti i Historisë dhe i Filologjisë në degën Histori, në vitet 1986 – 1990.

Në vitin 2009 Eglantina Gjermeni u zgjodh për herë të parë deputete e Partisë Socialiste në legjislaturën XVIII të Kuvendit të Shqipërisë. Rizgjidhet në man¬datin e saj të dytë në legjislaturën XIX, në zgjedhjet e përgjithshme të mbajtura në vitin 2013.

Në vitin 2011, Gjermeni zgjidhet si Anëtare Kryesie e Partisë Socialiste të Shqipërisë. Gjatë mandatit të saj të parë si deputete, ka qënë anëtare e Komisionit të Shëndetit dhe Çështjeve Sociale.

Për dhjetë vite me radhë ka drejtuar Qendrën “Aleanca Gjinore për Zhvillim”[1]. Gjermeni është autore e shumë botimeve dhe publikimeve në këtë fushë brenda dhe jashtë vendit.[nevojitet citimi][nevojitet citimi]

Prej vitit 1995 vijon të jetë Pedagoge pranë Departamentit të Punëve Sociale, në Fakultetin e Shkencave Sociale në Universitetin e Tiranës.

Eglantina Gjermeni në vitin 2013 zgjidhet Ministre e Zhvillimit Urban dhe Turizmit.[2]

Shiko dhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime dhe shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Eglantina Gjermeni Ministër i Zhvillimit Urban". Arkivuar nga origjinali më 13 mars 2016. Marrë më 13 mars 2016.
  2. ^ "Kabineti i Kryeministrit" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 19 nëntor 2016. Marrë më 13 mars 2016.