Ehli Kitabi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Njerëzit e Librit (Arabisht أهل الكتاب‎, Ahl al-Kitāb, shqip Ehlul-Kitab) është një term Islam i cili i referohen krishterëve, jehudëve dhe sabianëve. Ajo përdoret gjithashtu në jehudizëm për t'iu referuar popullit hebre dhe anëtarëve të disa besimeve të krishterë për t'iu referuar vetvetes.

Kurani përdor termin në lidhje me hebrenjtë, të krishterët dhe Sabianët.[1] Librat e përmendura në Kuran janë Teurati (at-tawraat), Zeburi (al-zabur) dhe Ungjilli (al-injiil).[1]

Judaizëm, termi “Njerëzit e Librit” (Hebraisht: עם הספר, Am HaSefer)[2] i referohet popullit hebrenj dhe Teuratit.[3]

Anëtarët e disa besimeve të krishtera, të tilla si Baptistët, Metodistët, Kisha Adventiste e Shtatë,[4][5] si dhe Puritanët dhe Shakers, kanë përqafuar termin "Njerëzit e Librit" duke iu referuar vetvetes.[6][7]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b Vajda, G (2012). "Ahl al-Kitāb". përmbledhur nga P. Bearman, Th. Bianquis, C.E. Bosworth, E. van Donzel, W.P. Heinrichs (red.). Encyclopaedia of Islam (në anglisht). Vëll. 1 (bot. 2nd). Brill. fq. 264.{{cite encyclopedia}}: Mirëmbajtja CS1: Emra të shumëfishtë: lista e redaktorëve (lidhja)
  2. ^ Kerry M. Olitzky, Ronald H. Isaacs (1992). A Glossary of Jewish Life. Jason Aronson. fq. 217. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ David Lyle Jeffrey. People of the Book: Christian Identity and Literary Culture. William B. Eerdmans Publishing Company. Marrë më 2007-10-18. Though first intended pejoratively, "People of the Book" in Jewish tradition came to be accepted with pride as a legitimate reference to a culture and religious identity rooted fundamentally in Torah, the original book of the Law. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Archived copy". Arkivuar nga origjinali më 14 korrik 2014. Marrë më 14 qershor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
  5. ^ "Archived copy". Arkivuar nga origjinali më 28 qershor 2011. Marrë më 23 korrik 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
  6. ^ Dr. Andrea C. Paterson. Three Monotheistic Faiths - Judaism, Christianity, Islam: An Analysis And Brief History. Marrë më 2007-10-18. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ David Lyle Jeffrey. People of the Book: Christian Identity and Literary Culture. William B. Eerdmans Publishing Company. Marrë më 2007-10-18. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)