Ejll Paloka

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Ejll Paloka ose Ejll Preka ishte deputeti i Sanxhakut të Shkodrës i zgjedhur nga paria katolike në periudhën e parë parlamentare të Perandorisë Osmane (1876-1878). Pasi mori pjesë në parlament dhe po kthehej në Shkodër me kolegët e vet kur po mbyllej, ra i lig dhe ndërroi jetë në Stamboll më 10 prill 1878.[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Bushati, Hamdi (1998). Shkodra dhe motet. Vëll. 1. Shkodër: Idromeno. fq. 539. OCLC 41096394.