Jump to content

Ekvtime Takaishvili

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ekvtime Takaishvili
ექვთიმე თაყაიშვილი
Member of the Constituent Assembly of Georgia
Në detyrë
1919–1921
Të dhëna vetjake
U lind mëJanuary 5, 1862
Likhauri, Imereti, Russian Empire
Vdiq mëStampa:D-da
Tbilisi, Georgian SSR, Soviet Union
Vendi i prehjesMtatsminda Pantheon
NënshtetësiaGeorgian
ArsimimiSaint Petersburg State University
ProfesioniArcheologist, Professor, Historian and public figure
Nënshkrimi

Ekvtime Takaishvili(e shkruar gjithashtu Taqaishvili,  ; 5 janar 1862 – 21 shkurt 1953) ishte një historian gjeorgjian, arkeolog dhe dashamirës publik.

I lindur në fshatin Likhauri në provincën perëndimore të Gjeorgjisë të Guria nga një fisnik vendas Svimon Takaishvili,ai u diplomua në Universitetin e Shën Petersburgut në 1887.Nga viti 1887 deri në 1917,ai dha leksione mbi historinë e Gjeorgjisë në shkolla të ndryshme prestigjioze në Tbilisi,duke përfshirë Gjimnazin Tbilisi për Fisnikëri. Gjatë këtyre viteve,ai u përfshi aktivisht në aktivitete të gjera shkencore dhe drejtoi, nga viti 1907 deri në 1921, Shoqërinë e Historisë dhe Etnografisë së Gjeorgjisë.Midis 1907 dhe 1910,ai organizoi një seri ekspeditash arkeologjike në rajonin historik gjeorgjian të Tao-Klarjeti(tani pjesë e Turqisë ).

Pas Revolucionit të Shkurtit,ai u angazhua edhe në politikë,duke marrë pjesë në themelimin e Partisë Demokratike Kombëtare të Gjeorgjisë në vitin 1917.Duke u zgjedhur në postin e Zëvendëskryetarit në Asamblenë Kushtetuese të Republikës Demokratike të Gjeorgjisë nga 1919 deri në 1921.

Thesari kombëtar gjeorgjian[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1917,ai ishte ndër themeluesit dhe profesorët e Universitetit Shtetëror të Tbilisit(TSU).Ai humbi mandatin e tij si në parlament ashtu edhe në TSU në 1921,kur Ushtria e Kuqe e 11-të e Rusisë Bolshevike i dha fund pavarësisë së Gjeorgjisë.Ai ndoqi qeverinë gjeorgjiane në mërgimin e tyre francez, duke marrë me vete në Evropë thesarin kombëtar gjeorgjian,pjesë të shumta të çmuara të kulturës materiale gjeorgjiane.

Thesari,duke mbushur 39 kuti të mëdha,u dërgua në Marsejë dhe u vendos në një depozitë bankare.Më pas,kjo ngarkesë e çmuar u transferua në një nga bankat në Paris Megjithëse thesari ishte zyrtarisht pronë e qeverisë së Gjeorgjisë në mërgim,në fakt ishte Ekvtime Takaishvili ai që mbikëqyrte këtë koleksion të madh.Në fillimin e 1930,Takaishvili fitoi një proces gjyqësor kundër Salome Obolenskaya,vajzës së princit të fundit Mingrelian Niko Dadiani,i cili gjithashtu pretendoi një pjesë të thesarit të marrë nga ish- Pallati Dadiani në Zugdidi,Gjeorgji.Pavarësisht përpjekjeve të shumta nga muzetë e ndryshëm evropianë për të blerë pjesë të këtij thesari dhe vështirësive ekstreme ekonomike,Takaishvili kurrë nuk shiti asnjë pjesë të koleksionit të çmuar për të jetuar dhe e ruajti atë deri në vitin 1933,kur Lidhja e Kombeve njohu Bashkimin Sovjetik ;ambasada e Gjeorgjisë në Paris u shfuqizua dhe u shndërrua në“Zyra Gjeorgjiane”.Thesari kaloi në zotërim të shtetit francez.Në vitin 1935, Takaishvili i kërkoi qeverisë franceze t'i dorëzonte koleksionet Gjeorgjisë,por vetëm në fund të Luftës së Dytë Botërore ai ishte në gjendje,në nëntor 1944,të tërhiqte vëmendjen e ambasadorit sovjetik Aleksandr Bogomolov për fatin e thesarit të Gjeorgjisë.Marrëdhëniet e mira të Joseph Stalinit me gjeneralin Charles de Gaulle i dhanë mundësi Takaishvilit të kthente thesarin në Gjeorgji.Megjithatë, Takaishvilit iu desh të kalonte ditët e tij të gjata në Tbilisi nën arrest shtëpiak, i konsideruar në dukje si shumë i vjetër për t'u burgosur.

Ai ishte autor i veprave të shumta shkencore mbi historinë dhe arkeologjinë e Gjeorgjisë dhe Kaukazit, të cilat kanë vlerë të veçantë edhe sot.Në Tbilisi, gjimnazi i dytë i Tbilisit ka marrë emrin e tij.Ai është shpallur shenjtor nga Kisha Ortodokse Gjeorgjiane.Në vitin 2013,atij iu dha pas vdekjes titulli dhe Urdhri i Heroit Kombëtar të Gjeorgjisë.[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Mikheil Saakashvili – Georgia will not kneel, or lick the conqueror's boots" (në anglisht). InterPressNews. 26 tetor 2013. Arkivuar nga origjinali më 20 nëntor 2015. Marrë më 14 janar 2015.
  • (in Russian) Такаишвили, Эквтиме. Люди и судьбы. Биобиблиографический словарь востоковедов - жертв политического террора в советский период (1917-1991). Изд. подготовили Я. В. Васильков, М. Ю. Сорокина. СПб.: Петербургское Востоковедение, 2003. 496 с.

Media related to Ekvtime Takaishvili at Wikimedia CommonsStampa:Founders of the Tbilisi State University