Jump to content

Ekzorcizmi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Piktura e Shën Françeskut Borxhia duke kryer një ekzorcizëm, siç përshkruhet nga Goya

Ekzorcizëm (nga greqishtjaexorkismós, "lidhja me betim") është praktika fetare ose shpirtërore e dëbimit të demonëve, xhindëve ose entiteteve të tjera shpirtërore keqdashëse nga një person ose një zonë ose çfare do lloj gjëje që besohet të jetë e pushtuar . [1] Në varësi të besimeve shpirtërore të ekzorcistit, kjo mund të bëhet duke e bërë entitetin të betohet, të kryejë një ritual të përpunuar ose thjesht duke e urdhëruar që të largohet në emër të një fuqie më të lartë. Praktika është e lashtë dhe pjesë e sistemit të besimit të shumë kulturave dhe feve.

Budizmi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Praktika e recitimit ose dëgjimit të Paritta (paritave ) filloi shumë herët në historinë e Budizmit . Është një praktikë budiste e recitimit të vargjeve dhe shkrimeve të caktuara nga Pali Kanon për të shmangur fatkeqësinë ose rrezikun. Besimi në fuqinë efektive shpirtërore për të shëruar, ose mbrojtur, ose pohimi i diçkaje mjaft të vërtetë është një aspekt i punës që i atribuohet paritta -s. [2] Disa shkrime të shenjta në Paritta si Metta Sutta, Dhajagga Sutta ose Ratana Sutta mund të recitohen për qëllime ekzorcizmi dhe Āṭānāṭiya Sutta konsiderohet si veçanërisht efektive. [3]

Krishterimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

<i id="mwPA">Exorcising a Mute</i> nga Gustav Dore, 1865.

krishterim, ekzorcizmi është praktikë e dëbimit ose largimit të demonëve . Në praktikën e krishterë, personi që kryen ekzorcizmin, i njohur si ekzorcist, është shpesh një anëtar i Kishës së Krishterë, ose një individ që mendohet të jetë i hijshëm me fuqi ose aftësi të veçanta. Ekzorcisti mund të përdorë lutje dhe materiale fetare, të tilla si formula, gjeste, simbole, ikona, amuletë, etj. Ekzorcisti shpesh thërret Zotin, Jezusin ose disa engjëj dhe kryeengjëj të ndryshëm për të ndërhyrë me ekzorcizmin. Ekzorcistët e krishterë protestantë më së shpeshti besojnë se autoriteti që u është dhënë nga Ati, Biri dhe Fryma e Shenjtë ( Triniteti ) është burimi i vetëm i aftësisë së tyre për të dëbuar demonët.

  1. ^ Jacobs, Louis (1999). "Exorcism". A Concise Companion to the Jewish Religion. doi:10.1093/acref/9780192800886.001.0001. ISBN 9780192800886. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ C.A.F. Rhys Davids, Dialogues of the Buddha, part 3, p. 186.
  3. ^ Aggacitta, Āyasmā (2003). Discourse on Atanatiya Protection. Sasanarakkha Buddhist Sanctuary. fq. 3–9. Arkivuar nga origjinali më 2021-07-03. Marrë më 2021-06-16. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)