Elefanti Verior i detit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Elefanti verior i detit
Mating scene with elevated Alpha Male. Elephant Seals of Piedras Blancas.jpg
Një mashkull, një femër dhe një këlysh
Klasifikimi shkencor Edit this classification
Mbretëria:
Filumi:
Klasa:
Rendi:
Familja:
Gjinia:
Lloji:
M. angustirostris
Emri binomial
Mirounga angustirostris
(Gill, 1866)
Mirounga angustirostris distribution.png
Përhapja e elefantëve veriorë të detit (bojëqielli: individët që mund të kryqëzohen; blu: individët që nuk mund të kryqëzohen)

Elefanti verior i detit (Mirounga angustirostris) është një nga dy llojet e elefantëve të detit (lloji tjetër është elefanti jugor i detit). I njohur ndryshe si foka elefant veriore, i takon familjes Phocidae (fokave të vërteta). Elefantët e detit e kanë marrë emrin nga madhësia e tyre e madhe, si dhe nga feçka (noçka) e madhe tek meshkujt, me të cilën prodhojnë zërëra ulëruese të zhurmshme, posaçërisht gjatë stinës së çiftimit.

Shiko dhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]