Fokat pa veshë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Ky artikull merret me fokat pa veshë (Phocidae). Për fokat me veshë (Otariidae) shiko në artikullin përkatës.

Fokat pa veshë
Seehund.jpg
Foka e rëndomtë (Phoca vitulina)
Klasifikimi shkencor
Mbretëria:
Filumi:
Klasa:
Rendi:
Nënrendi:
Superfamilja:
Familja:
Phocidae

Gray, 1821
Gjinitë

Fokat pa veshë (lat. Phocidae), ose fokat e vërteta, thjeshtë të njohura si foka janë një nga tre grupet kryesore të gjitarëvemishngrënës brenda mbifamiljes së këmbëlopatave (lat. Pinnipedia). Njihen edhe si fokat zvarritëse për ti dalluar nga luanët e detit dhe fokat me gëzof të familjes Otariidae. Fokat jetojnë në oqeanet e të dy hemisferave, dhe me përjashtim të fokave murgesha, janë të kufizuara kryesisht në rajonet me klimë polare, nënpolare dhe të butë. Foka e Bajkalit është foka e vetme që jeton ekskluzivisht në ujra të ëmbla.

Paul de Vos

Anatomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fokat e rritura variojnë nga 1.17 m në gjatësi dhe 45 kg në peshë tek foka me unazë, deri në 4.9 m dhe 2,400 kg tek elefanti i detit jugor.[1] Fokat pa veshë janë më të specializuara për jetën në det sesa fokat me veshë. Ata nuk kanë veshë të jashtëm, ndërsa kanë trup të lëmuar dhe aerodinamik. Kanë një shtresë të butë dhjami nën lëkurë. Fokat janë në gjendje për të devijuar rrjedhën e gjakut në këto shtresë për të kontrolluar temperaturën e tyre.

Gjymtyrat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Prandaj flippers tyre janë përdorur kryesisht për drejtues, ndërsa flippers e tyre e prapme janë të detyruar të legen në mënyrë të tillë që ata nuk mund të sjellin ato në trupin e tyre të ecin mbi to.

Ata janë më të efektshëm se fokat me lesh dhe kuriozitete e detit dhe për këtë arsye mund të notojnë në mënyrë më efikase në distanca të largëta. Megjithatë, për shkak se ata nuk mund të kthehet flippers e tyre të prapme në rënie, ata janë shumë të trashë në tokë, që të luaj me flippers e tyre të para dhe muskujt e barkut. Phocids kanë dhëmbët më pak se anëtarët e tokës me bazë të Carnivora, edhe pse ata të mbajnë canines të fuqishme. Disa lloje të mungesës molars krejt.

Fiziologji[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Frymëmarrje dhe qarkullim[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sistemeve Phocid frymëmarrjes dhe qarkullimit të gjakut janë të përshtatur për të lejuar zhyten në thellësi të konsiderueshme, dhe ato mund të kalojnë një kohë të gjatë nën ujë mes frymë. E ajrit është e detyruar nga mushkëritë gjatë një pikiatë dhe në pasazhe të sipërme të frymëmarrjes, ku gazra nuk lehtë mund të absorbohet në gjak. Kjo ndihmon për të mbrojtur vulën nga bends. Veshit të mesëm është e rreshtuar edhe me sinuses gjak se fryj gjatë zhytjes, duke ndihmuar për të mbajtur një presion të vazhdueshëm.

Komunikim[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fokat e vërtetë nuk komunikojnë me "leh" si otariids. Në vend të kësaj, ata komunikojnë me mrekullueshëm të ujit dhe grunting.

Riprodhim[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Photo of 7 adult and juvenile seals packed closely on beach
Phocids in Argentina

Phocids shpenzojnë më të madhe të kohës së tyre në det, edhe pse ata të kthehen në tokë ose masë akujsh notues të edukoj dhe të lindë.

Femra shtatzëna të shpenzojnë kohë të gjatë foraging në det, ndërtimin e rezervave yndyrë dhe pastaj kthehen në vendin edukate për të përdorur energjinë e tyre të depozituara në pups infermiere. Nënshkruajnë të përbashkëta, vitulina Phoca, tregon një strategji riprodhuese ngjashme me atë të otariids në të cilën nëna e bën udhëtime të shkurtra foraging midis periudhave të shkurtra pleqsh.

Sepse baza e një nënë phocid e të ushqyerit shpesh janë qindra kilometra nga faqja e kultivimit, ajo duhet të agjërojë, ndërsa lactating. Ky kombinim i agjërimit me ushqim me gji kërkon nënës të sigurojë sasi të mëdha të energjisë për të pup e saj në një kohë kur ajo nuk është ushqim (dhe shpesh, jo të pijshëm). Nënat duhet të furnizimit me nevojat e tyre metabolike ndërsa pleqsh. Ky është një version miniaturë e strategjisë së balenë kurrizo's. Ata të shpejtë gjatë shtegtimit të tyre muajve të gjatë nga fusha të ushqyerit Arktik për të mbarështimit tropikale / fusha pleqsh dhe mbrapa.

Phocids prodhojnë trasha qumësht, yndyrë të pasur që i lejon ata që të japin pups e tyre me sasi të mëdha të energjisë në një periudhë të shkurtër. Kjo i lejon nënës për t'u kthyer në det në kohë për të plotësoj rezervat e saj. shkon prodhimin e qumështit nga 28 ditë në vulë elefant Veriore të vetëm 3-5 ditë në vulë maskuar. E ëma përfundon infermieror duke lënë pup e saj në faqen e mbarështimit për t'u ushqyer (pups vazhdoj te rri nëse u jepet mundësia). "Stealers qumështit" që t'u japin gji nga palidhur, duke fjetur femrat nuk janë të rralla, rezultatet këtë shpesh në vdekjen e pup nënës, pasi që një femër të vetme mund të ushqejnë një pup.

Rritjes dhe maturimit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Foka ka aq shumë kalori të lartë sa ajo ndërton një dyqan yndyrë. Para se të pup është gati të foragjere, nëna braktis atë, dhe pup konsumon yndyrë e vet për javë apo muaj, ndërsa ajo maturohet. Vula, si të gjithë gjitarët detar, duhet kohë për të zhvilluar dyqanet e oksigjenit, not muskuj, dhe rrugët nervore e nevojshme për t'u zhytë efektive dhe foraging. Nënshkruajnë pups zakonisht nuk hanë ushqim dhe pije pa ujë gjatë kësaj periudhe, edhe pse disa lloje polare hani bora. Shpejtë pas-ia ndau gjinin shkon nga dy javë në vulë të maskuar 9-12 javë në vulë elefant Veriore. Përshtatje fiziologjike dhe të sjelljes që lejojnë phocid pups të durojnë këto agjëron të shquar, të cilat janë ndër më të gjata për çdo gjitar, mbetet një fushë e studimit aktiv dhe hulumtimit.

Taksonominë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitet 1980, analiza phylogenetic e phocids ka çuar në një disa konkluzione në lidhje me interrelatedness e përgjithshmë të ndryshme. Hydrurga katër përgjithshmë, Leptonychotes, Lobodon, dhe Ommatophoca formojnë një grup monophyletic, Lobodontini fisit. Gjithashtu, nënfamiljë Phocinae (Erignathus, Cystophora, Halichoerus, dhe Phoca) është gjithashtu monophyletic. Kohët e fundit, pesë specie kanë qenë të shkëputen nga Phoca, duke formuar tre përgjithshmë të tjera. Megjithatë, Monachinae familjes (lobodonts plus Monachus dhe Mirounga) është ndoshta paraphyletic.

Nën-rend PINNIPEDIA

 • Familja Otariidae : vulave lesh dhe det kuriozitete
 • Familja Odobenidae : lopë deti
 • Familja Phocidae
  • Nënfamiljë Monachinae
   • Fis Monachini
    • Monachopsis
    • Pristiphoca
    • Properiptychus
    • † Messiphoca
    • † Mesotaria
    • † Callophoca
    • † Pliophoca
    • † Pontophoca
    • Havai Monk nënshkruajnë, Monachus schauinslandi
    • Mesdheut Monk nënshkruajnë, monachus Monachus
    • † Karaibe Monk vula, tropicalis Monachus (ndoshta i zhdukur rreth 1950)
   • Fis Miroungini
    • Veriore Elephant Seal, angustirostris Mirounga
    • Southern Elephant Seal, leonina Mirounga
   • Fis Lobodontini
    • † wymani Monotherium
    • Ross nënshkruajnë, Ommatophoca Rossi
    • Crabeater nënshkruajnë, carcinophagus Lobodon
    • Leopard nënshkruajnë, leptonyx Hydrurga
    • Weddell nënshkruajnë, Leptonychotes weddellii
   • † longirostris Acrophoca
   • † Pacifica Piscophoca
   • † capensis Homiphoca
  • Nënfamiljë Phocinae
   • † benegasorum Kawas
   • † lenis Leptophoca
   • † Preapusa
   • † Cryptophoca
   • Nënshkruajnë me mjekër, barbatus Erignathus
   • Maskuar nënshkruajnë, cristata Cystophora
   • Fis Phocini
    • Common nënshkruajnë, vitulina Phoca
    • Ndotur nënshkruajnë, largha Phoca
    • Unazë nënshkruajnë, Pusa hispida (formerly hispida Phoca)
    • Baikal nënshkruajnë, sibirica Pusa (formerly sibirica Phoca)
    • Kaspik nënshkruajnë, caspica Pusa (formerly caspica Phoca)
    • Harpa nënshkruajnë, groenlandica Pagophilus (formerly groenlandicus Phoca)
    • Ribbon nënshkruajnë, fasciata Histriophoca (formerly fasciata Phoca)
    • † Phocanella
    • † Platyphoca
    • † Gryphoca
    • Gri nënshkruajnë, grypus Halichoerus

Evolucion[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Piscophoca pacifica fossil

Hershme phocids fosile data nga Miocenit-mes, 15 milion vjet më parë në veri të Atlantikut. Deri kohët e fundit, shumë studiuesve besonte se phocids evoluar veçmas nga otariids dhe odobenids nga kafshët vidër-si, të tilla si Potamotherium, e cila e banuara me ujë të freskët evropian liqenet. prova e fundit me forcë sugjeron një origjinë monophyletic për të gjithë pinnipeds nga një paraardhës të vetëm, ndoshta Enaliarctos, më të ngushtë lidhur me mban.

vula Monk dhe vulat elefant besohet të kenë hyrë parë Pacific përmes ngushticat e hapur midis Veriut dhe Amerika e Jugut, i cili u mbyll vetëm në Pliocene. Të llojeve të ndryshme Antarktik mund të kenë përdorur ose të njëjtën rrugë, ose të udhëtuar poshtë bregun perëndimor të Afrikës.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ McLaren, Ian (1984). Macdonald, D. (red.). The Encyclopedia of Mammals. New York: Facts on File. ff. 270–275. ISBN 0-87196-871-1. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)