Jump to content

Leopardi i detit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Leopardi i detit
Klasifikimi shkencor e
Unrecognized taxon (fix): Hydrurga
Lloji:
Emri binomial
Hydrurga leptonyx
(Blainville, 1820)
Përhapja e fokave leopard
Sinonimet
  • homei (Lesson, 1828)
  • leptonyz (de Blainville, 1820)

Leopardi i detit (Hydrurga leptonyx), i njohur edhe si foka leopard, është lloji i dytë më i madh i fokaveAntarktik (pas elefantit jugor të detit). Së bashku me të gjithë fokat tjera pa veshë, i takon familjes Phocidae, dhe është lloji i vetëm i gjinisë Hydrurga

Përshkrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Leopardi i detit është i madh dhe muskuloz, me shpinë ngjyrë gri të errët dhe me bark ngjyrë gri të çelët. Fytin e ka të bardhë me pika të zeza, nga ku e ka marrë emrin leopard. Femrat janë pak më të mëdha se meshkujt.[1] Gjatësia e përgjithshme e kësaj foke është nga 2.4 deri në 3.5 m dhe pesha varion nga 200 deri në 600 kg. Ata kanë përafërsisht të njëjtën gjatësi me trikekët, por zakonisht janë më pak se gjysma e peshës së tyre.[2][3] Dhëmbët e tyre të përparme janë të mprehta si ato të mishngrënësve të tjerë.

Shiko dhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Tunstall, T. "Hydrurga leptonyx". Animal Diversity Web. University of Michigan Museum of Zoology. Marrë më 2009-04-27. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Nowak, Ronald M (2003). Walker's Marine Mammals of the World. Johns Hopkins University Press: Baltimore, MD. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Leopard Seals, Hydrurga leptonyx. marinebio.org

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]