Elefanti Jugor i detit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Elefanti jugor i detit)
Elefanti jugor i detit
Një mashkull me pinguinë në prapavijë
Një femër
Statusi i ruajtjes
Klasifikimi shkencor e
Unrecognized taxon (fix): Mirounga
Lloji:
Emri binomial
Mirounga leonina
(Linnaeus, 1758)[2]
Përhapja e elefantëve jugor të detit
Sinonimet
  • Phoca leonina Linnaeus, 1758

Elefanti Jugor i detit (Mirounga leonina) është një nga dy llojet e elefantëve të detit (lloji tjetër është elefanti verior i detit). I njohur ndryshe si foka elefant jugore, i takon familjes Phocidae (fokave të vërteta). Është këmbëlopata më e madhe, foka më e madhe e Antarktikut, si dhe karnivori më i madh. Gjitahshtu është më i madh se elefanti verior i detit dhe trikeku.[3][4][5] Elefantët e detit e kanë marrë emrin nga madhësia e tyre e madhe, si dhe nga feçka (noçka) e madhe tek meshkujt, me të cilën prodhojnë zërëra ulëruese të zhurmshme, posaçërisht gjatë stinës së çiftimit.

Shiko dhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ C. Campagna (IUCN SSC Pinniped Specialist Group) (2008). "Mirounga leonina". IUCN Red List of Threatened Species. 2008. Marrë më 22 mars 2009. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Linnæus, Carl (1758). Systema naturæ per regna tria naturæ, secundum classes, ordines, genera, species, cum characteribus, differentiis, synonymis, locis. Tomus I (në latinisht) (bot. 10th). Holmiæ: Laurentius Salvius. fq. 37–38. Marrë më 23 nëntor 2012.
  3. ^ Mirounga angustirostris. Northern Elephant Seal. Smithonian National Museum of Natural History
  4. ^ Carling, M. (1999). Odobenus rosmarus walrus Arkivuar 20 mars 2016 tek Archive.today. Animal Diversity Web
  5. ^ Walrus. Odobenus rosmarus Arkivuar 14 janar 2010 tek Wayback Machine . National Geographic

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me: Mirounga leonina