Elefanti jugor i detit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Elefanti jugor i detit
Elefant jugor deti mashkull, me pinguinë në prapavijë
Elefant jugor deti mashkull, me pinguinë në prapavijë
Elefant jugor deti femër
Elefant jugor deti femër
Klasifikimi shkencor
Mbretëria: Animalia
Filumi: Chordata
Klasa: Mammalia
Rendi: Carnivora
Nënrendi: Pinnipedia
Familja: Phocidae
Gjinia: Mirounga
Speciet: M. leonina
Emri binominal
Mirounga leonina
(Linnaeus, 1758)
Përhapja e elefantëve jugor të detit
Përhapja e elefantëve jugor të detit
Sinonimet

Phoca leonina Linnaeus, 1758

Elefanti jugor i detit (Mirounga leonina) është një nga dy llojet e elefantëve të detit (lloji tjetër është elefanti verior i detit). I njohur ndryshe si foka elefant jugore, i takon familjes Phocidae (fokave të vërteta). Është këmbëlopata më e madhe, foka më e madhe e Antarktikut, si dhe karnivori më i madh. Gjitahshtu është më i madh se elefanti verior i detit dhe trikeku.[1][2][3] Elefantët e detit e kanë marrë emrin nga madhësia e tyre e madhe, si dhe nga feçka (noçka) e madhe tek meshkujt, me të cilën prodhojnë zërëra ulëruese të zhurmshme, posaçërisht gjatë stinës së çiftimit.

Shiko dhe[redakto | redakto tekstin burimor]

Referencat[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ Mirounga angustirostris. Northern Elephant Seal. Smithonian National Museum of Natural History
  2. ^ Carling, M. (1999). Odobenus rosmarus walrus. Animal Diversity Web
  3. ^ Walrus. Odobenus rosmarus . National Geographic

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Commons-logo.svg         Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me: Mirounga leonina