Elefanti Jugor i detit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Elefanti jugor i detit
Mirounga leonina male.JPG
Një mashkull me pinguinë në prapavijë
Mirounga ninfas2.jpg
Një femër
Statusi i ruajtjes
Klasifikimi shkencor Edit this classification
Mbretëria:
Filumi:
Klasa:
Rendi:
Nënrendi:
Familja:
Gjinia:
Lloji:
M. leonina
Emri binomial
Mirounga leonina
(Linnaeus, 1758)[2]
Southern Elephant Seal area.png
Përhapja e elefantëve jugor të detit
Sinonimet
  • Phoca leonina Linnaeus, 1758

Elefanti Jugor i detit (Mirounga leonina) është një nga dy llojet e elefantëve të detit (lloji tjetër është elefanti verior i detit). I njohur ndryshe si foka elefant jugore, i takon familjes Phocidae (fokave të vërteta). Është këmbëlopata më e madhe, foka më e madhe e Antarktikut, si dhe karnivori më i madh. Gjitahshtu është më i madh se elefanti verior i detit dhe trikeku.[3][4][5] Elefantët e detit e kanë marrë emrin nga madhësia e tyre e madhe, si dhe nga feçka (noçka) e madhe tek meshkujt, me të cilën prodhojnë zërëra ulëruese të zhurmshme, posaçërisht gjatë stinës së çiftimit.

Shiko dhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ C. Campagna (IUCN SSC Pinniped Specialist Group) (2008). "Mirounga leonina". IUCN Red List of Threatened Species. Version 2008. International Union for Conservation of Nature. Marrë më 22 mars 2009. Burimi ka parametra të panjohur: |last-author-amp= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Linnæus, Carl (1758). Systema naturæ per regna tria naturæ, secundum classes, ordines, genera, species, cum characteribus, differentiis, synonymis, locis. Tomus I (në latinisht) (bot. 10th)). Holmiæ: Laurentius Salvius. ff. 37–38. Marrë më 23 nëntor 2012.
  3. ^ Mirounga angustirostris. Northern Elephant Seal. Smithonian National Museum of Natural History
  4. ^ Carling, M. (1999). Odobenus rosmarus walrus Arkivuar 20 mars 2016 tek Archive.today. Animal Diversity Web
  5. ^ Walrus. Odobenus rosmarus . National Geographic

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Commons-logo.svg Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me: Mirounga leonina