Jump to content

Foka e Mesdheut

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Foka e Mesdheut
Klasifikimi shkencor
Mbretëria:
Filumi:
Klasa:
Rendi:
Nënrendi:
Familja:
Gjinia:
Lloji:
M. monachus
Emri binomial
Monachus monachus
(Hermann, 1779)
Përhapja e fokave të Mesdheut

Foka e Mesdheut (lat. Monachus monachus) është një lloj foke që i takon familjes Phocidae. Në vitin 2016, është llogaritur të ketë më pak se 700 individë të gjallë të këtij lloji, të vendosur në tre apo katër nënpopullata të zolura në Detin Mesdhe (posaçërisht në Detin Egje), arkipelagun e Maderias dhe në arkipelagun Ras Nouadhibou në verilindje të Oqeanit Atlantik.[1] Besohet të jetë lloji më i rallë i fokave në botë.

  1. ^ Karamanlidis, A.A.; etj. (prill 2016). "The Mediterranean monk seal Monachus monachus: status, biology, threats, and conservation priorities". Mammal Review. 46 (2): 92–105. doi:10.1111/mam.12053. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)