Jump to content

Foka me gëzof

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Foka me gëzof
Foka me gëzof e Afikës së Jugut
Klasifikimi shkencor
Mbretëria:
Filumi:
Klasa:
Rendi:
Nënrendi:
Familja:
Nënfamilja:
Arctocephalinae
Gjinitë

Callorhinus
Arctocephalus

Fokat me gëzof janë gjitarë deti, që së bashku me luanët e detit, përbëjnë familjen e fokave me veshë (lat. Otariidae). Me luanët e detit, ndajnë disa karakteristika: llapat e jashtme të veshit, pendët notuese të përparme të gjata dhe aftësinë për të ecur me katrat. Veçohen nga trupi i tyre me gëzof, i cili e ka bërë fokën me gëzof për një kohë të gjatë objekt të gjuetisë komerciale.

Taksonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nënrendi Pinnipedia

Shiko dhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]