Jump to content

Foka e Havait

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Foka e Havait
Klasifikimi shkencor e
Mbretëria: Animalia
Filumi: Chordata
Klasa: Mammalia
Rendi: Carnivora
Dega: Pinnipedia
Gjinia: Neomonachus
Lloji:
N. schauinslandi
Emri binomial
Neomonachus schauinslandi
(Matschie, 1905)
Përhapja e fokave të Havait
Sinonimet

Monachus schauinslandi
Matschie, 1905

Foka e Havait (Neomonachus schauinslandi, më parë Monachus schauinslandi) është një lloj i rrezikuar i fokave pa veshë, që i takon familjes Phocidae dhe është endemik i Ishujve të Havait.[1]

Foka e Havait është një nga dy llojet e gjalla të fokave murgesha; tjetra është foka e Mesdheut. Një lloj i tretë, foka e Karaibeve, është zhdukur.[2] Foka e Havait është e vetmja fokë autoktone e Havait, dhe së bashku me lakuriqin e Havait, përbëjnë dy gjitarët endemik të ishullit.[3]

Shiko dhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Hawaiian Monk Seal, Monachus schauinslandi". monachus-guardian.org. 2006. Marrë më 2011-05-23. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Hawaiian Monk Seal (Monachus schauinslandi)". NOAA Fisheries Office of Protected Resources. Marrë më 2011-03-11. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Nitta, Eugene; Henderson JR (1993). "A review of interactions between Hawaii's fisheries and protected species" (pdf). Marine Fisheries Review. 83. 55 (2). Marrë më 2011-05-23. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]