Elina Danielian

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Danieljan elina 20081119 olympiade dresden.jpg

Elina Danielian (armenisht: Էլինա Դանիելյան; lindur 16 gusht 1978 në Baku)[1], është një Mjeshte Armeniane në Shah dhe gjashtë herë kampione në konkursin e shahut për gra.[2]. Ajo ka përfaqësuar Armenisë dhjetë herë në Olimpiadën e Shahut për (1992-2010).[3]. Ajo luajti në ekipin e femrave Armenian në 5 kampionate evropiane të Ekipit shahut e në Plovdiv në 2003.[4] Ajo fitoi medaljen e bronxit në kampionatin e shahut Individual EvropianTbilisi, duke shënuar 8/11 pikë.[5]

Shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Danielian, Elina. "About me". ElinaChess.com. Marrë më 9 mars 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "All Women's Champions of Armenia". Armchess. Marrë më 28 korrik 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Women's Chess Olympiads: Elina Danielian". OlimpBase. Marrë më 5 janar 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "5th European Team Chess Championship (women), Plovdiv 2003, Armenia". OlimpBase. Marrë më 27 prill 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "European Woman Chess Championship-2011". Chess-Results.com. 18 maj 2011. Marrë më 21 maj 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)