Emblema e Amsterdamit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Emblema e Amsterdamit

Emblema e Amsterdamit është simboli zyrtar i qytetit të Amsterdamit. Ajo paraqet një mburojë të kuqe dhe një të zezë me tre kryqet e argjendtë të Shën Andreas , Kurorën perandorake Austriake, dy luanë të artë, dhe moton e Amsterdamit. Disa elemente të bëjë me heraldikë e kanë origjinën e tyre në historinë e Amsterdamit. Kryqi dhe kurora mund të gjendet si dekoracion në vende të ndryshme në qytetit.

Moto[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjatë grevës së shkurtit në 1941Amsterdam, për herë të parë në Evropë njerëzit jo-hebre protestuan kundër persekutimit të hebrenjve nga regjimi nazist [1]. Mbretëresha Vilhelmina e Holandës kërkopoi që për të kujtuar rolin e qytetarëve të Amsterdamit, gjatë Luftës së Dytë Botërore të krijohej një moto e përbërë nga fjalët holandeze "Heldhaftig, Vastberaden, Barmhartig", do të thotë "Trimëri, Durim, Mëshirë". Më 29 mars, 1947, Vilhelmina e paraqiti moton si pjesë e stemës së Amsterdamit.

Lidhje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Emblema e Amsterdamit – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Gedenktekens Noord-Holland". www.februaristaking.nl. Comité Herdenking Februaristaking 1941. Arkivuar nga origjinali më 16 qershor 2007. Marrë më 7 dhjetor 2010. {{cite web}}: Lidhje e jashtme në |work= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)