Emerson

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Emerson

Emerson në vitin 2005
Të dhënat vetjake
Emri i plotëEmerson Ferreira da Rosa[1]
Datëlindja (1976-04-04) 4 prill 1976 (48 vjeç)
VendlindjaPelotas, Rio Grande do Sul, Brazil
Gjatësia1.84 m (6 ft 0 in)[2]
PozicioniMesfushor mbrojtës
Karriera me të rinjtë
1992–1993Grêmio
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
1994–1997Grêmio54(8)
1997–2000Bayer Leverkusen82(11)
2000–2004Roma105(13)
2004–2006Juventus67(4)
2006–2007Real Madrid28(1)
2007–2009Milan27(0)
2009Santos6(0)
2015–2020Miami Dade FC17(4)
Gjithsej379(41)
Karriera ndërkombëtare
1997–2006Brazili73(6)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase

Emerson Ferreira da Rosa (lindur më 4 prill 1976, në Pelotas) është një futbollist brazilian, që tani luan për Santos FC, nga Brazili.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "2006 FIFA World Cup Germany: List of Players: Brazil" [FIFA Kupa e Botës Gjermani 2006: Lista e lojtarëve: Brazili] (PDF) (në anglisht). FIFA. 21 mars 2014. fq. 4. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 10 qershor 2019.
  2. ^ "Emerson" (në italisht). A.S. Roma. Arkivuar nga origjinali më 8 prill 2002.