Enkel Zhuti

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Enkel Zhuti është balerin i parë dhe koreograf profesionist për të rinj, nga Tirana që jeton e punon dhe është i afirmuar si artist në Itali. Prej vitit 1991 kur Zhuti la Teatri i Operas dhe Baletit, Shqipërinë për një kurs specializimi në Itali dhe pas mbarimit u pranua menjëherë në trupën e baletit në Milano ku kreu rreth 150 shfaqje.Koleg dhe bashkorganizues me drejtuesen e fondacionit kulturor "Opera pa Kufij" znj. Edlira Dedja realizoi Olimpiadën e baletit që zhvillohet me sukses në gjithë Italinë prej 12 vjetësh dhe është krijuar nga balerini i njohur shqiptar i karrierës ndërkombëtare, Enkel Zhuti.

Aktiviteti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2009 - “Gala bamirësie” në St. Gallen me Operan shqiptare dhe artistët Saimir Pirgu .
  • 2012 - 13 maj Enkel Zhuti organizon premierë në Zvicër Olimpiadën e Baletit në sallën sportive "La Riveraine" të Neuchâtëlit, me pjesëmarrjen e grupeve nga të gjitha shkollat 9-vjeçare të kantonit. të ftuar nderi ishin Kryetari i Akademia e Shkencave e Shqipërisë, Akademik Gudar Beqiraj, Gazetarja e njohur e BBC, Mirela Manaj si dhe juria nderkombetare nga Londra e Milano. Kënga e hapjes së Olimpiadës së Baletit, kushtuar Neuchâtëlit, si pionier është krijuar nga kompozitori i njohur shqiptar Edmond Zhulali u këndua nga artisti më i ri shqiptar Dilan Reka.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]