Erdenet

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Erdenet
Эрдэнэт
Qytet
Pamje nga Erdeneti
Pamje nga Erdeneti
Popullsia
 • Gjithsej97.814
{{{postal_code_type}}}
+976 7035 (7039)
Faqja zyrtarewww.erdenet.mn

Erdenet (Mongolisht: Эрдэнэт fjalë për fjalë në shqip "me thesarin") është qyteti i dytë më i madh në Mongoli, me një popullsi prej 97.814 (2017), dhe kryeqyteti i provincësOrkhon. E vendosur në pjesën veriore të vendit, shtrihet në një luginë midis lumenjve Selenga dhe Orkhon rreth 240 km në veriperëndim të kryeqytetit Ulan Batori.

Qyteti drejton minierën e katërt më të madhe të bakrit në botë. Korporata e Minierave Erdenet është një ndërmarrje e përbashkët mongole-ruse dhe përbën shumicën e të ardhurave të monedhës së vështirë të Mongolisë. Erdenet gërmon 22.23 milion ton xehe në vit, duke prodhuar 126,700 ton bakër dhe 1,954 ton molibden. Miniera përbën 13.5% të PBB-së së Mongolisë dhe 7% të të ardhurave nga taksat.[1] Rreth 8,000 njerëz janë të punësuar në minierë.[2]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Erdenet, një nga vendbanimet më të reja në Mongoli, u themelua në vitin 1974[3] në një zonë ku u zbuluan depozita të mëdha bakri në vitet e ’50-ta. Një linjë hekurudhore me një pista me një gjatësi prej 120 km që lidh Erdenet me hekurudhën trans-mongole u përurua më 1977.[4] Në mes të viteve 1980, më shumë se 50% e banorëve ishin rusë që punonin si inxhinierë ose minatorë. Pas rënies së komunizmit sovjetik në vitin 1990, megjithatë, shumica e rusëve u larguan nga Erdenet. Sot, rreth 10% e popullsisë është ruse.[3]

Infrastruktura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Erdenet është i lidhur me Ulan Batorin, kryeqytetin e Mongolisë dhe me qytetet Darkhan dhe Bulgan me një rrugë të asfaltuar dhe është lehtësisht i arritshëm me autobus disa herë në ditë. Distanca në kryeqytet ku ndodhet aeroporti më i afërt arrin në 370 km dhe udhëtimi me makinë zgjat rreth tetë orë. Lidhjet e trenit midis Erdenet dhe Ulan Batori janë më pak të rehatshme pasi ekziston vetëm një tren në ditë që mbulon distancën në 11 orë.[5]

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Erdenet binjakëzohet me:

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Montsame News Agency. Mongolia (2006), Foreign Service Office of Montsame News Agency; ISBN 99929-0-627-8, pg. 83
  2. ^ Michael Kohn: Mongolia, p. 143, London (2008)
  3. ^ a b Michael Kohn: Mongolia, p. 142, London (2008)
  4. ^ Werner Elstner: Mongolei, p. 146, Berlin 1993
  5. ^ Bayan-Undur - Mongolian Guide
  6. ^ "Sister/Twin Cities of Balıkesir Province" (PDF) (në turqisht). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 4 tetor 2018. Marrë më 12 maj 2020.
  7. ^ Bozsoki, Agnes. "Partnervárosok Névsora Partner és Testvérvárosok Névsora" [Lista e Partnerëve dhe Binjakëzimeve të Qyteteve]. City of Székesfehérvár (në hungarisht). Arkivuar nga origjinali më 8 dhjetor 2012. Marrë më 22 shkurt 2017.