Jump to content

Escalquens

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shkalkeni
Escalquens (Ocitanisht, Frëngjisht)
Komunë
Bashkia dhe kisha në Shkalken
Bashkia dhe kisha në Shkalken
Stema Shkalkeni
VendiFranca
RajoniOccitania
DepartamentiHaute-Garonne
QarkuToulouse
KantoniEscalquens
NdërkomunalitetCA Sicoval
Qeveria
 • Kryetari (2020–2026) Jean-Luc Tronco[1]
Sipërfaqja
1
8.420 km2 (3.251 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
6.982
 • Dendësia830/km2 (2,100/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
31169 /31750
Lartësia146–232 m (479–761 ft)
(avg. 157 m or 515 ft)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Escalquens ( shqiptimi frëngjisht: [ɛskalkɛ̃s] ; Shqip: Shkalken) është një komunëdepartamentin Haute-GaronneFrancën jugperëndimore. Stacioni Escalquens ka lidhje hekurudhore me Tuluzën, Karkasonën dhe Narbonën.

Popullsia në vite
VitiPop.±%
1968896—    
19752.051+128.9%
19822.884+40.6%
19904.323+49.9%
19995.477+26.7%
20075.685+3.8%
20126.124+7.7%
20176.660+8.8%
20186.955+4.4%
  1. ^ "Répertoire national des élus: les maires" (në frëngjisht). data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises. 13 shtator 2022.