Ezel (serial)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Ezel (TV series))
Shko te: navigacion, kërko
Informacione mbi serialin
Ezel dizi poster ve kapağı.jpg
Posteri i Serialit
Titulli shqip: Ezel
Titulli origjinal: Ezel
Shteti i prodhimit: Turqi
Viti i prodhimit:
(Vitet e prodhimit):
2009-2012
Kohëzgjatja e një episode: rreth 90 minuta. minuta
Episode: 4 sezona
Gjuha origjinale: Tuqishtja
Intro: Toygar Isıklı
Studio / Prodhuesi(t): ATV dhe Show TV
Krijuesi(t): Kerem Catay dhe Pinar Bulut
Zhanri: Drame,Aksion,Krim
Transmetimi i parë në TV: 28 Shator 2009 në ATV
Interpretojnë


Ezel është një serial turk dramë krimi dhe aksioni u transmetua fillimisht nga Show TV në vjeshtë 2009. Në 2010, ai u transferua në ATV. Ajo ka fituar një bazë të konsiderueshme të madhe tifoz në Turqi. Edhe pse ajo është e vendosur në Stamboll ditën e moderne, Turqia, filmuar edhe u zhvillua në Bafra, Qipros Veriore dhe Dubrovnik, Kroaci

Ngjara e Serialit[redakto | redakto tekstin burimor]

Në vitin 1997 Stamboll, Omer UCAR (Ismail Filiz) dhe familjen e tij jetoi një jetë të rehatshme të ulët të klasës së mesme. Omer kishte dy miqtë më të mirë ai e kishte njohur për vite me rradhë, Ali (Baris Falay), të cilët ai ka punuar me si mekanik një motor, dhe Cengiz (Yigit Özşener) kur Omer u takua dhe ra në dashuri me Eyşan (Cansu Dere). Ali dhe Cengiz shpejt u bë i bindur që vjedh një kazino nga Serdar Tezcan (Salih Kalyon), që ndodh të jetë babai Eyşan-së. Serdar krijoi planin e gjithë, dhe ka punuar atje do të katër njerëzit e nevojshme për një grabitje të suksesshëm. E para, Cengiz do të jetë nishan i cili mori një punë që punojnë në kazino dhe të cilët për këtë arsye do të fituar qasje. E dyta, Ali do të jetë vrasës i pamëshirshëm që nuk ka problem nëse është e nevojshme për kryerjen e vrasjes. E treta, Eyşan (Cansu Dere) do të jetë e aftë-con grua që do të manipulojnë me karaktere. Së fundi, Omer do të fajësohet për vjedhje me anë të transplantuar dëshmi të rrejshme, mashtruese dhe për këtë arsye policia dhe duke shkaktuar që të ndërpresin të gjitha hetimet e tjera. Ali dhe Cengiz në atë kohë besonin se Omer do të marrë vetëm pak vite në burg për vjedhje të parave, megjithatë grabitje shkoi keq dhe Ali vrarë roje të sigurisë. Kjo është bërë me një armë që Cengiz kishte vuri në Omer disa ditë para pas heaving të pijshëm, dhe kur Omer prekur armë fatin e tij ishte mbyllur. Një xhaketë që Omer kishte veshur më parë ishte hedhur edhe me armë për të siguruar në polici do të jetë i shpejtë në arrestimin e Omer.

Eyşan më vonë do të dëshmojnë në gjyq në mënyrë që të rivendosë me provat dhe akuzat, duke çimentuar tradhëti e saj. Plani i punuar me sukses dhe ndërsa të gjitha, Ali Cengiz, Serdar dhe Eyşan mori larg me miliona dollarë, Omer shkoi në burg një ditë pasi ai propozoi që të Eyşan. Në burg Omer kishte një kohë shumë të vështirë, duke u rrahur pothuajse çdo ditë nga drejtori i burgut kreu i cili ishte i bindur se Omer e kishte kryer krimin, dhe të kërkuar të dinë se ku të hollat ​​u. Familja e tij ishte e kërcënuar edhe më, dhe kështu që urrejtja e tij për miqtë e tij të vjetër u rrit për atë që ata kishin bërë atij. Fat vetëm Omer ishte që do të merren nën krahun e Ramiz Dayı - "Ramiz Uncle" (Tuncel Kurtiz), i cili ishte një lloj i fuqishëm mafioz figurë që e panë Omer si një nga bijtë e tij, dhe i dha atij një mbrojtje. Në vitin 2006, Omer, e kishte fytyrën e tij të prerë keq nga drejtori i burgut i kreu me dy roje të tjera, duke përdorur një protestë në burgun si një justifikim për të rrahur Omer, kështu që ai do të them ku para ishte. Omer pretenduar të them atij, në mënyrë që kur drejtori i burgut i hodhi poshtë rojet e tjera, një luftë për vdekje mean't drejtori i burgut i kreu u vra. Me ndihmën e Ramiz, ajo u bë e njohur se Omer kishte vdekur, por fytyra e tij ishte i panjohur, kur në fakt Omer i shpëtoi burgut dhe ka kirurgji plastike të plotë. Omer UCAR pastaj ndryshoi emrin e tij në Ezel Bayraktar (Kenan Imirzalioglu) ("përjetësi" në gjuhën turke), dhe të kthehet për të marrë hak e tij, i panjohur për miqtë e tij të mëparshme, Eyşan dhe Cengiz (që janë të martuar tani dhe kan një djalë), dhe Ali (i cili është shef i sigurimit në hotel Cengiz's) dikur djali i thjeshtë të bëhet një njeri jashtëzakonisht të aftë në kumar, lexim njerëzit, luftën, dhe ka të konsiderueshme të klasës të lartë në shoqëri. Ai është ndihmuar nga asistentët e tij Kamil (Güray Kip) dhe Sebnem (bade İşçil), si dhe mentorin e tij të burgut Ramiz Dajes.

Luajnë[redakto | redakto tekstin burimor]

Aktori Roli
Kenan Imirzalioglu Ezel Bayraktar{Omer Ucar}
Cansu Dere Eysan Tezcan
Ygit Ozner Cenigz Atay
Bris Falay Ali Kirgiz{Ali Kanca}
Sedef Avci Bahar Tezcan
Haluk Bilginer Kenan Brikan
Ismail Filiz Omer Ucar{Ezel Bayraktar}
Salih Kalyon Serdan Tezcan
İpek Bilgin Meliha Ucar
Beyazıt Gülercan Mytamaz Ucar
Kemal Ucar Mert Ucar
Bade İşçil Şebnem Sertuna
Tuncel Kurtiz Ramiz Karaeski
Haluk Bilginer Kenan Birkan