Fadil Nimani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Fadil Nimani (7 Prill 196725 Maj 2001) i njohur si Komandant Tigri ishte njëri prej komandantëve më të shquar të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK) dhe më vonë i Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare i cili mori pjesë në Luftën e Kosovës dhe në Luftën e vitit 2001 në Maqedoni. Lindi më 7 Prill 1967 në fshatin GërgocKomunës së Gjakovës, dhe ra dëshmorë më 25 Maj 2001 në fshatin VaksincëKomunës së Likovës gjatë një operacioni ushtarak kundër forcave sllavo–maqedonase. Gjatë Luftës së vitit 2001 në Maqedoni, ai ishte komandant i Brigadës 114 të UÇK-së, aktive në rajonin e Kumanovës dhe Likovës dhe nën komandën e tij kishte rreth 150 luftëtarë.

"Dëshmor ose jo, si të doni më quani, por amanetin për liri, vëllezër t'ma ruani" (Fadil Nimani–Tigri)

Fadil Nimani
Pseudonimi/et"Komandant Tigri"
Lindur më7 Prill 1967
Gërgoc, Komuna e Gjakovës, ish-Jugosllavia, (sot Kosova)
Vdekur më25 Maj 2001
Vaksincë, Komuna e Likovës, rajoni i Kumanovës, Maqedoni, (sot Maqedonia e Veriut)
Në aleancë me
Vite shërbimi1996 – 2001
GradaKomandant
NjësiaBatalioni "Rrufeja" (Kosovë)
  • Brigada 114
    (Maqedoni)
Në komandëRrafshi i Dukagjinit (Kosovë)
Komuna e Likovës (Maqedoni)
Betejat/luftratLufta në Kosovë
ÇmimetUrdhëri Hero i Kosovës (pas vdekjes)

Mori pjesë në shumë beteja që u zhvilluan në Rrafshin e Dukagjinit gjatë Luftës së Kosovës dhe më vonë pasi mbaroi Lufta në Kosovë, ai erdhi në Maqedoni dhe u emërua Komandant i Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare dhe udhëheqës i brigadës 114 në rajonin e Likovës dhe Kumanovës.

Fadil Nimani iu bashkua Forcave Shqiptare, që luftonin edhe më tutje pas çlirimit të Kosovës për lirin e shqiptarëve në territoret e administruara nga ish–Republika Jugosllave e Maqedonisë gjatë viteve 2000–2001.

25 maj të vitit 2001 ai ra dëshmorë në fshatin VaksincëKomunës së Likovës pas një ofensive ushtarake e cila u zhvillua ballë për ballë ndërmjet UÇK-së dhe forcave sllavo–maqedonase. Sot në çdo përvjetor të rënies së tij për liri, Fadil Nimanin e përkujtojnë duke u mbledhur me mijëra shqiptarë në fshatin Vaksincë, ku u varros dhe iu ngrit përmendorja.

Jeta dhe Vepra[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjatë historisë qindvjeçare të popullit tone, rajoni i Dukagjinit dhe veçmas i Gjakovës është i njohur për luftëra të rrepta kundër pushtuesve të ndryshëm. Në fshatin Gërgoc të këtij rajoni per trimeri, bujari dhe për atdhetarizëm është e njohur familja Nimani, që nga gjiri i vet ka nxjerre trima dhe atdhetarë , por edhe dëshmorë. Nga kjo familje është i njohur edhe emri i Fazli Metë Nimanit, i njohur për rezistencën e tij kundër pushtuesve sllavë, që dënohet dhe mbahet në burgun famëkeq të Goli Otokut. Por, gjurmëve të të parëve të tij, do të shkojë edhe Fadil Bajram Nimani, i cili sikur të parët e tij, dikur edhe ai nuk u pajtua me okupimin dhe nënshtrimin e shqiptarëve nën thundrrën sllave.

Fadil Nimani lindi me 07.04.1967 në fshatin Gërgoc të Komunës së Gjakovës. Shkollën fillore e kreu në vendlindje, ndërsa Shkollën e mesme dy vjet në Gjimnazin e Cermjanit, dhe dy vjet të tjera per të vazhduar në shkencat matematiko-natyrore në Gjakovë. U shqua per virtytet më të larta të bujarise, trimërise, dhe atdhedashurise. Pas mbarimit të Shkollës së Mesme bëhet student në SHLP "Bajram Curri" në Gjakovë, drejtimi i historis - gjeografis ku diplomoi dhe mori titullin e arsimtarit.

Gjithnjë i vetëdijshem se vetëm zjarri i pushkes do ta çlironte Kosoven, ai pa ngurrim në vitin 1996 futet në radhët e UÇK-së për të marrë pjesë në shumë aksione të asaj kohe që kryente UÇK-ja. Duke parë aftësit e tij intelektuale dhe ato ushtarake e emëruan Komandant të njësitit "TIGRAT", njësit që operonte ne rajonin e Dushkajes.

Fadilin nuk mundi që ta pengonte propaganda e egër, që bënte Beogradi dhe që së bashku me këtë e bënin edhe disa "politikan shqiptar" qe gjithnje thirreshin në emrin e popullit, se jan per lirine dhe pavarsine e Kosoves, por ne anen tjeter , ata ishin nënshtruar përveç roberise, edhe poshterimit në tërsi.

Fillimi i luftës frontale në vitin 1998 shtronte nevojë të furnizimit me armë për luftëtarët e UÇK-së, prandaj Fadili qindra herë do të kaloje kufirin shqiptaro-shqiptar, per t'u sjelle armë shokëve të tij që luftonin në vijat e frontit. Në qershor te vitit 1998 Komanda e Zonës Operative të Dukagjinit Fadil Nimanin e emëroi Komandant të Policis Ushtarake, mirëpo në këtë kohë ai komandonte edhe batalionin "Rrufeja".

Ky batalion ishte stërvitur në Shqipëri nga oficerë të Armatës Shqiptare dhe ishte i gatshëm për çdo perballje me armikun. Por, fundi i luftës nuk erdhi ashtu siq e kishte menduar Komandant Tigri dhe shumë bashkëluftëtarë të tij, ende nuk kishte për tu mohuar betimi i dhënë para flamurit. Në thundrrën sllave ende rrenkonin tokat shqiptare.

Kosova Lindore kishte mbetur nën regjimin serb, shqiptarët e Iliridës të njëjtin fat, andaj shum liridashës nuk mund ta duronin kete. Një ndihmë të madhe dhe në furnizim për të drejtat e tyre të IJRM nuk mundi t'a pengonte asgjë dhe ai menjëher iu bashkangjit shokëve të tij atje.

Kështu fillimisht formacionet e Ushtrisë Çlirimtare Kombetare Fadili iu bashkangjit si ushtarë, por duke parë aftësitë e tij ushtarake ai emërohet Komandant i Brigadës 113, që mbante emrin e dëshmorit që ra në luftë për lirinë e Kosoves Ismet Jashari-Kumanova.

Detyrë të cilen e kreu me nder dhe përgjegjësi të lartë deri në rënien e tij heroike më 25 maj 2001 në fshatin Vaksincë të Komunës së Likovës, që gjendet edhe në rajonin e qytetit të Kumanovës në Maqedoni.

Poezi kushtuar Fadil Nimanit

»“KOMANDANT TIGRI”

Kush po ia çon flakën Ballkanit?

Kush po ia zbraps ushtrinë tiranit?

Yll’ i rrallë Fadil Nimani,

Në ballë të luftës zemërluani!

Dhe ndër më të parët Çlirimtarë,

Tigri* ësht kur ngritet zjarrë.

Me tre përkrenaret ngjeshur n'ballë,

Të dorëzohet s’di sa është i gjallë.

Penë e pushkë i kthen sllavit,

Shpirt Shkëlzeni* me zemër luftëtari

Dhe armikut i kallet data,

Kur po u shkon tankseve flaka.

Nga Kosova përsëri në beteja,

Me forcat serbe, n’luftime të reja.

Nga Presheva n’kala të Tetovës,

Çlirimtarë në zemrën e Kumanovës.

Lamtumirë Gërgocit të Gjakovës,

I thotë trimi i lirisë së Kumanovës.

N’Vaksincë i falet legjendarit,

Ia fal amanetin Ismet Jasharit

Autor i poezisë: Fejzulla Duraku

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko më shumë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]