Fakulteti i Gjuhëve të Huaja i Universitetit të Tiranës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Fakulteti i Gjuhëve të Huaja, Universiteti i Tiranës

Themeluar: 1947
Tipi: Fakultet i Universitetit Publik
Nivele studimi: Bachelor, Master, Doktoraturë
Dekan: Prof. Dr. Artur Sula
Kampusi: Tirana
Website: www.fgjh.edu.al

Fakulteti i Gjuhëve të Huaja i Universitetit të Tiranës e ka selinë e vet me zyra dhe auditorë në Rrugën e Elbasanit dhe ndan të njëjtën ndërtesë me Fakultetin e Historisë dhe të Filologjisë. FGJH disponon mjediset: Godina A (kati II dhe III) dhe Godina B (Kati I dhe II).

Historiku[redakto | redakto tekstin burimor]

FGJH i ka fillimet e veta në vitin 1947, viti i themelimit të Katedrës së Gjuhës ruse. Katedra e gjuhës ruse ka funksionuar në kuadrin e një Instituti 2-vjeçar, i cili në vitin 1951 u shndërrua në Institutin e Lartë Pedagogjik.

Me krijimin e Universitetit të Tiranës më 1957, Katedra e Gjuhës ruse kalon si degë në Fakultetin e Historisë dhe të Filologjisë.

Në vitin 1960 hapet Katedra e Gjuhës angleze, në 1965 Katedra e Gjuhës frënge, në 1984 katedra e Gjuhës italiane, në 1992 katedra e Gjuhës gjermane, në 1993 Dega e gjuhës greke, në 1996 Dega e Gjuhës turke dhe në vitin 2008 dega e Gjuhës spanjolle.

Departamentet[redakto | redakto tekstin burimor]

  • Departamenti i Gjuhës angleze
  • Departamenti i Gjuhës Italiane
  • Departamenti i Gjuhës frenge
  • Departamenti i Gjuhës gjermane
  • Departamenti i Gjuhës spanjolle
  • Departamenti i Gjuhës sllavo-ballkanike

Biblioteka e fakultetit[redakto | redakto tekstin burimor]

Në krahun verior në katin përdhes, në fund të korridorit ndodhet Bibloteka e Fakultetit me 20.000 ekzemplarë libra profesionale si dhe letrare në gjuhë të huaj dhe shqipe.

Shiko edhe[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]


http://www.unitir.edu.al/index.php/fakulteti-i-gjuheve-te-huaja Koordinatat: 41°19′10″V 19°49′45″L / 41.31954°V 19.82915°L / 41.31954; 19.82915