Jump to content

Fanatizmi fetar

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Fanatizmi fetar, ose ekstremizmi fetar, është një emërtim poshtërues që përdoret për të treguar zellin jokritik ose entuziazmin obsesiv që lidhet me përkushtimin e dikujt ose të grupit ndaj një feje – një formë e fanatizmit njerëzor që përndryshe mund të shprehet në përfshirjet e tjera të dikujt dhe pjesëmarrjen, duke përfshirë punësimin, rolin dhe afinitetet partiake. Historikisht, termi u përdor në antikitetin e krishterë për të denigruar fetë jo të krishtera, dhe më pas e fitoi përdorimin e tij aktual me Epokën e Iluminizmit.[1]

Veçoritë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lloyd Steffen citon disa tipare që lidhen me fanatizmin ose ekstremizmin fetar:

  • Nevojat shpirtërore: Qeniet njerëzore kanë një dëshirë shpirtërore për të kuptuar dhe kuptimin, dhe duke pasur parasysh misterin e ekzistencës, ajo kërkim shpirtëror mund të përmbushet vetëm përmes një lloj marrëdhënieje me fundin, pavarësisht nëse kjo merr formën si një "tjetër transcendent". Feja ka fuqinë për të përmbushur këtë nevojë për kuptim dhe marrëdhënie transhendente.
  • Atraktiviteti: Paraqitet në atë mënyrë që ata që gjejnë rrugën e tyre në të vijnë të shprehen në mënyra në përputhje me vizionin e veçantë të fundit në zemër të kësaj forme fetare.
  • Një opsion 'live': Është i pranishëm në ndërgjegjen morale si një opsion i gjallë që adreson nevojën shpirtërore dhe kënaq dëshirën njerëzore për kuptim, fuqi dhe përkatësi.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Bernhardt, Reinhold (2007). "Fanaticism". përmbledhur nga von Stuckrad, Kocku (red.). The Brill Dictionary of Religion. Leiden and Boston: Brill Publishers. doi:10.1163/1872-5287_bdr_SIM_00024. ISBN 9789004124332. S2CID 247529383. {{cite encyclopedia}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)