Jump to content

Federata Evropiane e Taekwondos

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Federata Evropiane e Taekwondos është organi zyrtar drejtues për të gjitha çështjet në lidhje me sportin e TaekwondosEvropë si një organizatë rajonale e Taekwondo Botërore. Ai përfshin Federatat Kombëtare të Taekwondo të të gjitha vendeve anëtare evropiane dhe rregullon të gjitha çështjet e Taekwondos mbi një bazë kontinentale. Vendet e para pjesëmarrëse në këtë federatë ishin Spanja, Belgjika, Austria, Portugalia, Gjermania, Italia, Franca, Holanda, Turqia, Greqia, Danimarka dhe Mbretëria e Bashkuar. Presidenti i parë ishte Antonio Garcia de la Fuente. Kampionati i Parë Evropian në Taekwondo u mbajt në Barcelona më 22-23 maj 1976. Pasi u konsiderua vetëm një ngjarje sportive demonstruese dy herë - në Seul 1988 dhe Barcelona 1992 - stili WTF (Stili Olimpik Taekwondo) - u përfshi si një disiplinë e plotë olimpike në lojërat e Sidnejit në vitin 2000. [1]

Anëtarët e Federatës Evropiane të Taekwondo (WTF Stili) përdorin stilin e Hyung # Poomsae të mësimit Taekwondo.

  1. ^ "ETU". Arkivuar nga origjinali më 2007-09-27. Marrë më 2007-07-23. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]