Festivali Evropian i vallëzimit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Festivali evropian i vallëzimit për herë të parë u mbajt në LondërAnglisë. Fituesi i parë i FEV ishte Finlanda. Ndërsa në vitin 2008 fitoi Polonia.

Viti Qyteti Organizatorë Shteti Organizatorë Pjesëmarrësit Fitues Performues Pikët
2007 Londra Flag of United Kingdom.svg Flag of England.svg Britania e Madhe 16 Flag of Finland.svg Finlanda Jussi Väänänen dhe Katja Koukkula 132
2008 Glasgow Flag of United Kingdom.svg Flag of Scotland.svg Britania e Madhe 14 Flag of Poland.svg Polonia Edyta Herbuś dhe Marcin Mroczek 154
2010 Baku Flag of Azerbaijan.svg Azerbajxhani