Jump to content

Festivali Evropian i vallëzimit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Festivali evropian i vallëzimit për herë të parë u mbajt në LondërAnglisë. Fituesi i parë i FEV ishte Finlanda. Ndërsa në vitin 2008 fitoi Polonia.

Viti Qyteti Organizatorë Shteti Organizatorë Pjesëmarrësit Fitues Performues Pikët
2007 Londra Britania e Madhe Anglia Britania e Madhe 16 Finlanda Finlanda Jussi Väänänen dhe Katja Koukkula 132
2008 Glasgow Britania e Madhe Scotland Britania e Madhe 14 Polonia Polonia Edyta Herbuś dhe Marcin Mroczek 154
2010 Baku Azerbajxhani Azerbajxhani

Stampa:Eurovizioni