Flamingo

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Flamingo
Statusi i ruajtjes
I pakërcënuar
Klasifikimi shkencor
Mbretëria: Animalia
Filumi: Chordata
Klasa: Avesia
Rendi: Phoenicopteriformes
Familja: Phoenicopteridae
Gjinia: Phoenicopterus
Pallas, 1811
Lloji i species
Phoenicopterus roseus

Flamingo (Phoenicopterus roseus) është një ndër shpendët më të spikatur për shkak të kontrasteve midis ngjyrave rozë, të zezë dhe rozë. Gjatësia e trupit: 120-145 cm. Gjatësia e hapjes së krahëve: 140-170 cm. Ka sqep të madh dhe të përkulshëm. Të rriturit janë të bardhë me motive rozë, ndërsa të vegjlit janë gri në kafe. Në fluturim dallohen nga qafa dhe këmbët e gjata, si dhe pjesa e kuqe te krahët.

Habitati[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zona ujore të gjera, të cekëta, kripore, në disa raste mund të shihet edhe në brigje baltore dhe plazhe.

Folezimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Folezon në koloni. Kolonitë më të afërta gjenden në brigjet e Mesdheut, të Evropës Perëndimore dhe në Turqi.

Shtegtimi dhe dimërimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nuk folezon në Shqipëri, por është i pranishëm gjatë gjithë vitit. Gjatë dimrit gjendet në dendësi më të madhe. Mund të shihet në kriporen e Nartës kryesisht, por edhe në Lagunën e Karavastasë.

Kërcënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shqetësimi nga njeriu, gjuetia e paligjshme, ngecja në rrjetat e peshkimit, ndotja e ujit etj.

Ushqimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bimor dhe shtazor

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Mirjan Topi. Udhëzues i Shpendëve të Shqipërisë. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)