Jump to content

Fondue

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Fondy e shërbyer me bukë dhe patate
Pjata Kryesore
Vendi i origjinës Zvicra
Temperatura e shërbimit E nxehtë
Përbërësit kryesorë Djathi, vera e bardhë, hudhra, dhe shpesh kirsch

Fondue ( shqip: Fondy, Frëngjisht: [fɔ̃dy]) është një pjatë zvicerane [1] e me djathë të shkrirë dhe verë të shërbyer në një tenxhere të përbashkët ( caquelon ose tenxhere fondyje ) mbi një sobë portative ( réchaud) ngrohet me një qiri ose llambë me vajguri dhe hahet duke zhytur bukën dhe ndonjëherë perimet në djathë duke përdorur pirunë me bisht të gjatë. Ajo u promovua si një pjatë kombëtare zvicerane nga Unioni Zviceran i Djathit (Schweizerische Käseunion) në vitet 1930 dhe u popullarizua në Amerikën e Veriut në vitet 1960.

Fondy me shoqërime të zakonshme në një restorant zviceran: bukë për zhytje, kirsch, hudhër të papërpunuar, tranguj turshi, qepë dhe ullinj

Fondyja e djathit përbëhet nga një përzierje e djathërave, verërave dhe erëzave, megjithëse ka shumë varietete, të tilla si përdorimi i birrës në vend të verës. [2] Tradicionalisht, caquelon fërkohet me një thelpi hudhër të prerë, shtohet vera e bardhë dhe nxehet me niseshte misri, dhe më pas shtohet djathi i grirë dhe trazohet lehtë derisa të shkrihet, megjithëse në praktikë të gjithë përbërësit mund të kombinohen dhe nxehen së bashku menjëherë. Fondue përgatitet shumë lehtë, edhe në sasi të mëdha. [3] Niseshteja e misrit ose niseshteja tjetër e bën të qëndrueshme dhe i jep trashësi masës. Verë shtesë mund të shtohet nëse fondyja është shumë e trashë; acidi dhe etanoli i saj ulin viskozitetin e fondysë. Një fondy mund të thahet nëse proteina ndahet nga yndyra, e cila zakonisht është rezultat i mungesës së lëngjeve në përzierje dhe një përzierjeje të pamjaftueshme acidike, kështu që ndonjëherë shtohet lëng limoni. [4]

  1. ^ Fondue, Encyclopædia Britannica, global.britannica.com, retrieved 12 November 2016
  2. ^ German, https://www.swissmilk.ch/de/rezepte-kochideen/rezepte/SM2019_DIVE_06/bierfondue/
  3. ^ A Swiss Army recipe for 100: Swiss Army (2005). "Recettes de cuisine" (PDF). www.protection-civile.ch. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Bertsch, Pascal; Savorani, Laura; Fischer, Peter (14 janar 2019). "Rheology of Swiss Cheese Fondue". ACS Omega. 4 (1): 1103–1109. doi:10.1021/acsomega.8b02424. PMC 6648832. PMID 31459386. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)