Fontana di Trevi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Fontana di Trevi

Fontana di Trevi është një shatërvan i shekullit të 18-të në lagjen TreviRomë, Itali, i projektuar nga arkitekti italian Nicola Salvi dhe i përfunduar nga Giuseppe Pannini dhe disa të tjerë. Duke qëndruar 26.3 metra e lartë dhe 49.15 metra e gjerë,[1] është shatërvani më i madh barok në qytet dhe një nga shatërvanët më të famshëm në botë.

Historia para vitit 1629[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shatërvani në kryqëzimin e tre rrugëve (tre vie)[2] shënon pikën përfundimtare[3]Acqua Vergine "moderne", Aqua Virgo e ringjallur, një nga ujësjellësit që furnizonte me ujë Romën e lashtë. Në vitin 19 pes, gjoja me ndihmën e një virgjëreshe, teknikët romakë gjetën një burim uji të pastër rreth 13 km larg qytetit. (Kjo skenë paraqitet në fasadën e shatërvanit aktual.) Megjithatë, rruga eventuale e tërthortë e ujësjellësit e bëri gjatësinë e tij rreth 22 km. Kjo Aqua Virgo e çoi ujin në Banjat e Agripës. Ai i shërbeu Romës për më shumë se 400 vjet.

Origjina e emrit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Emri i shatërvanit latin rrjedh nga fjala latine Trivium (kryqëzimi i tre rrugëve). Statuja ndodhet pikërisht në qendër të rrugës De 'Crocicchi, rrugës Poli dhe rrugës Delle Muratte.[4]

Restaurimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shatërvani u rinovua një herë në vitin 1988 për të hequr zbardhjen e shkaktuar nga smogu, dhe përsëri më 1998; punimet e gurit u fshinë dhe të gjitha plasaritjet dhe zonat e tjera të prishjes u riparuan nga artizanë të aftë, dhe shatërvani ishte i pajisur me pompa riqarkulluese.[5]

Në janar 2013, u njoftua se kompania italiane e modës Fendi do të sponsorizonte një restaurim 20-mujor, 2.2 milionë euro të shatërvanit; do të ishte restaurimi më i plotë në historinë e shatërvanit.[6]

Puna restauruese filloi në qershor 2014 dhe përfundoi në nëntor 2015. Shatërvani u rihap me një ceremoni zyrtare mbrëmjen e 3 nëntorit 2015. Restaurimi përfshinte instalimin e më shumë se 100 dritave LED për të përmirësuar ndriçimin e natës të shatërvanit.[7][8][9]

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Trevi Fountain". Britannica.com - Trevi-Fountain (në anglisht).
  2. ^ Megjithëse janë sugjeruar etimologji të tjera, kjo është etimologjia e drejtpërdrejtë moderne e adoptuar nga Pinto më 1986 dhe të tjerë.
  3. ^ Termi teknik italian për një "shatërvan terminal" të tillë është një ("ekran"): Peter J. Aicher, "Terminal Display Fountains ("Mostre") and the Aqueducts of Ancient Rome" Phoenix 47.4 (Winter 1993:339–352).
  4. ^ "fontana-di-trevi" (PDF) (në italisht).{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
  5. ^ "The Trevi Fountain and the Dolce Vita!". Euronews (në anglisht). 3 nëntor 2015. Marrë më 19 maj 2018.
  6. ^ Pullella, Philip (28 janar 2013). "Rome Trevi Fountain, symbol of Dolce Vita, to get big facelift". Reuters (në anglisht). Marrë më 21 dhjetor 2020.
  7. ^ "Torna l'acqua a Fontana di Trevi, dopo il restauro firmato Fendi". Roma – La Repubblica (në italisht). 3 nëntor 2015.
  8. ^ Squillaci, Laura (3 nëntor 2015). "La Fontana di Trevi torna all'antico splendore dopo il restauro". Rai News (në italisht). Marrë më 21 dhjetor 2020.
  9. ^ "La Fontana di Trevi, applauso e flash salutano il ritorno dell'acqua". ANSA.it (në italisht). 4 nëntor 2015. Marrë më 27 mars 2019.