Fontenay-aux-Roses

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Fontenay-aux-Roses
Komunë
noform
Pamje nga Fontenay-aux-Roses
Stema_figura
Emblema
Vendndodhja
Fontenay-aux-Roses is located in Franca
Fontenay-aux-Roses
Fontenay-aux-Roses
48°47′22″V 2°17′20″L / 48.78932°V 2.28877°L / 48.78932; 2.28877Koordinatat: 48°47′22″V 2°17′20″L / 48.78932°V 2.28877°L / 48.78932; 2.28877
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Rajoni Île-de-France
Departamenti Hauts-de-Seine
Kantoni Châtillon
Kryetari Laurent Vastel
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 2,51 km2
Lartësia 58-164 m (m.n.d.)
Popullsia 22,946 banorë
Dendësia 9,142 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 92260
INSEE 92032


Fontenay-aux-Roses është komunëdepartamentin Hauts-de-Seine, Francë. Ndodhet 10.4 kilometra prej Parisit.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Muaji më i ftohtë është janari, ku temperatura mesatare është 4.7° C. Muaji më i nxehtë është korriku dhe gushti, ku temperatura mesatare është 20° C.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]