Jump to content

Forca Hapësinore e Shteteve të Bashkuara

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Tre lazer që lëshojnë nga Gama optike Starfire.

Forca Hapësinore e Shteteve të Bashkuara (USSF) është dega e shërbimit hapësinor të Forcave të Armatosura të SHBA dhe e vetmja forcë e pavarur hapësinore e dedikuar në botë.[1] Së bashku me Forcën Ajrore të SHBA, Forca Hapësinore është pjesë e Departamentit të Forcave Ajrore, të udhëhequr nga sekretari i Forcave Ajrore.[2] Krerët ushtarakë të Forcës Hapësinore janë shefi i operacioneve hapësinore, i cili është një nga shefat e përbashkët të shtabit, dhe zëvendës shefi i operacioneve hapësinore.

Forca Hapësinore është shërbimi më i vogël i armatosur i SHBA-së, i përbërë nga 8600 personel ushtarak. Forca Hapësinore operon gjithsej 77 anije kozmike në programe të ndryshme si GPS, Gardhi Hapësinor, konstelacionet e komunikimeve satelitore ushtarake, aeroplanët hapësinorë X-37B, sistemin e paralajmërimit të raketave amerikane, rrjetin e mbikëqyrjes hapësinore të SHBA-së dhe Rrjetin e Kontrollit Satelitor. Sipas Aktit Goldwater–Nichols, Forca Hapësinore është përgjegjëse për organizimin, trajnimin dhe pajisjen e forcave hapësinore, të cilat më pas u paraqiten komandave të unifikuara luftarake, kryesisht Komandës Hapësinore të Shteteve të Bashkuara, për punësim operacional.

Forca Hapësinore e SHBA-së i ka rrënjët e saj në fillimin e Luftës së Ftohtë, me programet e para ushtarake hapësinore duke filluar në vitin 1945. Në vitin 1954, Forcat Ajrore themeluan Divizionin e Zhvillimit Perëndimor, organizata e parë e dedikuar hapësinore në botë, nën gjeneralin Bernard Schriever dhe të unifikuar forcat e saj hapësinore nën Komandën Hapësinore të Forcave Ajrore në vitin 1982. Forcat hapësinore të SHBA-së kanë marrë pjesë në çdo konflikt të SHBA-së që nga Lufta e Vietnamit, veçanërisht në Luftën e Gjirit Persik, e cilësuar shpesh si "lufta e parë hapësinore".

Diskutimi i parë i Forcës Hapësinore të SHBA-së u zhvillua nën administrimin e Presidentit Dwight Eisenhower në vitin 1958 dhe pothuajse u krijua në 1982 nga Presidenti Ronald Reagan si pjesë e Iniciativës së Mbrojtjes Strategjike. Komisioni Hapësinor i 2001 argumentoi për krijimin e një Korpusi Hapësinor rreth viteve 2007–2011, por për shkak të sulmeve të 11 shtatorit dhe luftës kundër terrorit, çdo plan u pezullua. Më 20 dhjetor 2019, Akti i Forcave Hapësinore të Shteteve të Bashkuara, i sponsorizuar nga kongresmenët Jim Cooper dhe Mike Rogers, dhe i nënshkruar nga Presidenti Donald Trump, krijoi Forcën Hapësinore të SHBA si shërbimin e parë të ri të pavarur ushtarak që kur Forcat Ajrore të Ushtrisë u riorganizuan si SHBA. Forcat Ajrore në 1947.[3]

  1. ^ Robitzski, Dan (18 qershor 2018). "The US may soon have the world's first Space Force". Futurism (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 14 nëntor 2021. Marrë më 3 shkurt 2021.
  2. ^ "Fact Sheet". United States Space Force. Arkivuar nga origjinali më 16 janar 2020. Marrë më 27 janar 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Erwin, Sandra (2019-12-12). "Space Force proponents in Congress warn Air Force: 'We will watch you like a hawk'". SpaceNews (në anglishte amerikane). Marrë më 2023-07-19.