Jump to content

Forcat e Armatosura të Koresë së Veriut

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Ushtria Popullore Koreane (KPA) përfshin forcat e kombinuara ushtarakeKoresë së Veriut dhe krahun e armatosur të Partisë së Punëtorëve të Koresë (PPK). KPA-ja përbëhet nga pesë degë ushtarake: Forca Tokësore, Forca Detare, Forca Ajrore, Forca Strategjike dhe Forca e Operacionit Special. Ai komandohet nga Komisioni Qendror Ushtarak i PPK-së, i cili kryesohet nga Sekretari i Përgjithshëm i PPK-së dhe kryetari i Çështjeve të Shtetit, të dy postet drejtohen aktualisht nga Kim Jong Un.

KPA-ja i konsideron kundërshtarët kryesorë të saj si Forcat e Armatosura të Republikës së Koresë dhe Korenë e Forcave të Shteteve të Bashkuara, përgjatë Zonës së Çmilitarizuar Koreane, siç ka bërë që nga Marrëveshja e Armëpushimit të korrikut 1953. Që prej 2021 është organizata e dytë më e madhe ushtarake në botë, me 29.9% e popullsisë së Koresë së Veriut që shërben në mënyrë aktive, në rezervë ose në një kapacitet paraushtarak. [1] [2]

  1. ^ UNFPA (1 tetor 2009). 한반도 인구 7천400만명 시대 임박 (në koreanisht). United Nations. Arkivuar nga origjinali më 24 maj 2013. Marrë më 21 nëntor 2012.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Adresë e papërshtatshme (lidhja)
  2. ^ "DPR Korea 2008 Population Census: National Report" (PDF). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 31 mars 2010. Marrë më 19 shkurt 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)