Jump to content

Forcat e Mbrojtjes Ajrore të Arabisë Saudite

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Forcat e Mbrojtjes Ajrore të Arabisë Saudite ose zyrtarisht Forcat Mbretërore të Mbrojtjes Ajrore Saudite (FMMAS) është dega e shërbimit të mbrojtjes ajroreForcave të Armatosura të Arabisë Saudite. Është e katërta nga pesë degët e shërbimit të Ministrisë së Mbrojtjes. [1] [2] Ajo ka selinë e saj në Riad, [a] ku ka gjithashtu një strukturë komanduese të përpunuar nëntokësore që koordinon radarin e avancuar të Mbretërisë Arabe "Mburoja e Paqes" dhe sistemin e mbrojtjes ajrore, me rreth 40,000 personel ushtarak aktiv në vitin 2015. [3] [4] Së bashku me Forcën Ajrore Mbretërore Saudite (FAMS), ajo ka përgjegjësinë për sigurimin e qiellit të Arabisë Saudite. [5]

Vështrim i përgjithshëm

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nga fundi i viteve 1970, një ndryshim paradigme ndodhi me FAAS-në me krijimin e Korpusit RSAD si një shërbim më vete dhe ekuivalent, i barabartë me Ushtrinë, Marinën dhe Forcat Ajrore. Ajo nuk është më në varësi të RSLF. Shtysa pas këtij ndryshimi është kërcënimi gjithnjë në ndryshim. Shqetësimi i Mbretërisë për përhapjen e armëve të shkatërrimit në masë dhe mekanizmin e shpërndarjes së tyre, rezultoi në kuptimin e hershëm nga MM të kërkesës për transformim, dhe rrjedhimisht krijimin e FMMAS-it. [6]

Midis 2017 dhe 2020, FAMS-i pretendoi se kishte përgjuar 311 raketa lundrimi dhe 343 dronë vetëvrasës, por nuk arriti të ndalonte disa nga sulmet kundër vendeve strategjike saudite të lëvizjes Huthi dhe Iranit. [7]

  1. ^ "Royal Saudi Land Forces History". GlobalSecurity.org. Marrë më 1 shkurt 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Al Saud, K. Royal Saudi Air Defense Forces, al-Moqatel (in Arabic) online.
  3. ^ "Saudi Arabia spends 25% of its budget on its military — here's what it has for the money". Business Insider. Arkivuar nga origjinali më 2 janar 2016. Marrë më 21 mars 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Anthony Cordesman (2009). Saudi Arabia: National Security in a Troubled Region (në anglisht). fq. 387. {{cite book}}: Parametri |work= është injoruar (Ndihmë!)
  5. ^ "Royal Saudi Air Defence Force - Responsibilities". Arkivuar nga origjinali më 3 korrik 2017. Marrë më 10 prill 2024. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "Royal Saudi Air Defense Forces". globalsecurity.org. Marrë më 16 maj 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ "Attaque suicide en Arabie-Saoudite: Nouvel échec du systéme Patriot". 2021-03-19. Marrë më 2021-12-09. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)


Gabim referencash: Etiketat <ref> ekzistojnë për një grup të quajtur "lower-alpha", por nuk u gjet etiketa korresponduese <references group="lower-alpha"/>