Fran Frrokaj

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Fran Frrokaj
Kryetari i Bashkisë e Lezhës
Të dhëna vetjake
U lind më29 mars 1966
Lezhë
NënshtetësiaShqiptar
Partia politikePD Logo-DemocraticPartyAlbania.svg
PunësimiPolitikan

Fran Frrokaj (Lezhë, dtl. 29 mars 1966) është kryetari i Bashkisë e Lezhës.

Arsimimi dhe karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ka kryer studimet e larta në Universitetin Politeknik të Tiranës, Fakulteti i Inxhinieri Mekanike, dega makineri, në vitet 1989-1994. Ka kryer studimet e larta si degë të dytë në Fakultetin Juridik të Universitetit “Luigj Gurakuqi”Shkodër. Ka njohuri në gjuhën italiane. Ka shërbyer si oficer policie në Mirditë dhe Shkodër në vitet 1995-1999. Ka shërbyer si përgjegjës i Sektorit të Rregjistrimit të Mjeteve pranë Drejtorisë Rajonale të Shërbimit të Transportit Rrugor në Lezhë dhe Tiranë në vitet 2000-2003. Eshtë zgjedhur kryetar i Komunës Shënkollit në Lezhë për 3 mandate, vitet 2003-2015. Në vitin 2015 është zgjedhur kryetar i Bashkisë Lezhë. Eshtë nënkryetar i Partisë Demokratike në degën e Lezhës dhe anëtar i Kryesisë së Partisë Demokratike të Shqipërisë[1]. Politikan me pikëpamje të djathta mbi ekonominë, shoqërinë, shtetin dhe mardhënien e qytetarit me shtetin. Politikan autentik në kuptimin e marrdhënies me njerëzit, vlerëson traditën dhe takimet e drejtpërdrejta të qytetarit me pushtetin publik.

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Është i martuar dhe ka 2 fëmijë[1].

Burime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b Cv - Fran Frrokaj, kryetar i Bashkisë Lezhë Arkivuar 23 prill 2016 tek Wayback Machine, marrë më 20 qershor 2017.