Njësia administrative Shënkoll

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Njësia administrative Shënkoll
Njësia administrative Shënkoll is located in Shqipëria
Njësia administrative Shënkoll
Njësia administrative Shënkoll
Njësia administrative Shënkoll (Shqipëria)
41°40′44″V 19°36′21″L / 41.678921°V 19.605918°L / 41.678921; 19.605918Koordinatat: 41°40′44″V 19°36′21″L / 41.678921°V 19.605918°L / 41.678921; 19.605918
Administrimi
Shteti Shqipëria
Qarku Qarku i Lezhës
Rrethi Rrethi i Lezhës
Të dhënat bazë
Zona kohore
Zakonisht ZKEQ (UTC+1)
Në verë OVEQ (UTC+2)


Komuna Shënkoll është një zakonshme komunë në rrethin e Lezhës në veri të Shqipëri.[1]. Komuniteti numëruar për vitin 2011 13.102 banorë (2011 regjistrimit). Përveç kësaj fshatet e Tale dhe Tale 2 jan dy vende bregdetare që janë në zhvillim.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shënkoll është e vendosur në veri të Shqipërisë, në rrethin e Lezhës, vendosur në fushë të sheshtë bregdetare në veri të lumit Mat perëndim me pamje nga deti Adriatik. Kjo është 48.3 kilometra larg kryeqytetit Tiranë.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komuniteti numëruar për vitin 2011 13.102 banorë.

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kryetari i komunës është Fran Frrokaj (PD).Në lindje të komunës asht autostradë SH1 që lidh Shqipërinë qendrore në veri. Midis Shënkoll dhe Mat është një burg.

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Emri Shënkoll përkthyer në italisht do të thotë San Nicola.

Sport[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shënkoll është shtëpi për një klub futbolli: KF Shënkolli, e cila është në kategorinë e dytë.

Vendbanimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Shoqata e Komunave". Arkivuar nga origjinali origjinali më 22 mars 2012. Marrë më 8 nëntor 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]