Franc Ferdinandi i Austrisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Franz Ferdinand von Österreich-Este
Arkiduk i Austrisë
Në detyrë
20 nëntor 1875 – 28 qershor 1914
Paraprirë ngaFrancis V, Duka i Modenës
Pasuar ngaKarli I i Austrisë
Të dhëna vetjake
U lind më(1863-12-18)18 dhjetor 1863
Graz (Perandoria e Austrisë)
Vdiq mëGabim: Nevojitet datë e vlefshme vdekjeje (data e parë): data, muaji, viti
Sarajevë (Austro-Hungari)(i vrarë)
Nënshkrimi

Franc Ferdinandi i Habsbourg-Este (gjermanisht : Franz Ferdinand von Österreich-Este) u lind në Graz më 18 dhjetor 1863 dhe vdiq i vrarë më 28 qershor 1914 në Sarajevë (Bosnje-Hercegovinë). Ishte Arkiduk i Austrisë dhe princ mbretëror i Hungarisë dhe i Bohemisë, ai u bë trashëgimtar i fronit i Perandorisë austro-hungareze nga viti 1889.[1]Vrasja e tij është ngjarja nxitëse e Luftës së Parë Botërore.[2][3]

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Franz Ferdinand ka lindur në Graz, Austri, djali i madh i Arkdukut Karl Ludwig të Austrisë (vëllai më i vogël i Franz Jozefit dhe Maximilian) dhe i gruas së tij të dytë, Princeshës Maria Annunciata e Bourbon-Dy Sicilies. Në vitin 1875, kur ishte vetëm njëmbëdhjetë vjeç, vdiq kushëriri i tij, Duka Francis V i Modenës, duke emëruar Ferdinandin trashëgimtarin e tij me kusht që të shtonte emrin Este të tijën. Franz Ferdinandi u bë kështu një nga burrat më të pasur në Austri. [nevojitet citimi]

Trashëgimtar i supozuar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në 1889, jeta e Franz Ferdinand ndryshoi në mënyrë dramatike. Kushëri i tij Princi i Kurorës Rudolf kreu vetëvrasje në shtëpizën e tij të gjuetisë në Mayerling.[4] Kjo la babanë e Franz Ferdinandit, Karl Ludwig, si i pari në përputhje me fronin. Karl Ludwig vdiq nga ethet tifoide më 1896.[5] Tani e tutje, Franz Ferdinandi ishte pasuar për të arritur në fron.[nevojitet citimi]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Brook-Shepherd, Gordon (1987). Royal Sunset: The European Dynasties and the Great War. Doubleday. fq. 139. ISBN 978-0-385-19849-3. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Marshall, S.L.A. (2001). World War I. Mariner Books. fq. 1. ISBN 0-618-05686-6. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Keegan, John (2000). The First World War. Vintage. fq. 48. ISBN 0-375-70045-5. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Brook-Shepherd, Gordon (1997). The Austrians: A Thousand-Years Odyssey. Carroll & Graf. fq. 107, 125–126. ISBN 0-7867-0520-5. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "The Crown Prince's Successor". The New York Times. 2 shkurt 1889. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Accessed 22 May 2009.