Francesco Albanese

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Francesco Albanese
U lind në(1912-08-13)13 gusht 1912
VdiqGabim: Nevojitet datë e vlefshme vdekjeje (data e parë): data, muaji, viti
KombësiaItalian
ProfesioniOpera singer (tenor)
Vite aktiviteti1940–2005

Francesco Albanese (13 gusht 1912 në Torre del Greco, Napoli - 11 qershor 2005 në Romë ) ishte një tenor lirik, i lidhur veçanërisht me repertorin italian.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Albanese studioi në Romë me Francesco Salfi dhe bëri debutimin e tij në skenë në vitin 1940, në Teatro dell'Opera di Roma, si Evandre në Alceste të Gluck, ku qëndroi deri në vitin 1942, duke kënduar gjithashtu Almaviva, Fenton, Rinuccio .

Në vitin 1942, ai bëri debutimin e tij në La Fenice në Venecia, si Ramiro, në Maggio Musicale Fiorentino në Firence, si Don Ottavio dhe në Teatro alla Scala në Milano, si Fenton.

Pas luftës, ai filloi të shfaqej jashtë vendit, veçanërisht në Teatro Nacional de São Carlos në Lisbonë, Shtëpinë e Operës Mbretërore në Londër, Teatro Colón në Buenos Aires dhe Teatrin Hungarez të Operës në Budapest .

Rolet e tij përfshinin; Nemorino në L'elisir d'amore, Jeník në La sposa vendutaBedřich Smetanës, Ernesto në Don Pasquale, Ismaele në Nabucco, Faust në Faust, Rodolfo në La bohème, Giuliano në " Luisait Wogang" të Gustave Charpentier , Mathis il pintore, Avito në L'amore dei tre të Italo Montemezzi, Giasone në Medea të Luigi Cherubini, Pilade në Iphigénie en Tauride të Christoph Willibald Gluck dhe Rinaldo në Armida të Gioachino Rossinit etj.

Albanese kishte një zë të mirë, të mirëshkolluar. Ai mund të dëgjohet në regjistrim në Armida (1952), La traviata (1953) dhe Iphigénie en Tauride (1957), në secilën prej këtyre përballë Maria Callas .

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Grove Music Online, Elizabeth Forbes, Oxford University Press, prill 2008.

Lidhjet e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]