Franga

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Franga (₣) është dhe ka qenë dhe është emri i valutave të disa vende të botës (zakonisht e vendeve afrikane).

Valuta më e njohur me emrin franga është Franga zviceriane (CHF).Ajo përdoret në Zvicër dhe Lihtenshtajn.

Lista e shteteve me monedhë frangën[redakto | redakto tekstin burimor]

Lista e shteteve me monedhë frangën është ulur shumë duke bërë 22 shtete me monedhë frangën.

Shteti Monedha Simboli Kodi ISO 4217
Benini Franga CFA afrikanoperëndimore CFA XOF
Burkina Faso Franga CFA afrikanoperëndimore CFA XOF
Burundi Franga e Burundit FBu BIF
Kameruni Franga CFA afrikanoqendrore FCFA XAF
Republika e Afrikës Qendrore Franga CFA afrikanoqendroe FCFA XAF
Çadi Franga CFA afrikanoqendrore FCFA XAF
Republika e Kongos Franga CFA afrikanoqendrore FCFA XAF
Republika Demokratike e Kongos Franga kongoleze FC CDF
Komoret Franga komoriane CF KMF
Bregu i Fildishtë Franga CFA afrikanoperëndimore CFA XOF
Xhibuti Franga xhibutiane Fdj DJF
Guinea Ekuatoriale Franga CFA afrikanoperëndimore FCFA XOF
Gaboni Franga CFA afrikanoperëndimore FCFA XOF
Guinea Franga guinease FG, Fr ose GFr GNF
Shembull Shembull Shembull Shembull
Shembull Shembull Shembull Shembull
Shembull Shembull Shembull Shembull
Shembull Shembull Shembull Shembull
Shembull Shembull Shembull Shembull
Shembull Shembull Shembull Shembull
Shembull Shembull Shembull Shembull
Shembull Shembull Shembull Shembull