Franken (regjion)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Franken është një regjion në jug të Gjermanisë. Kryesisht strihet në veri të Bajernit, pjesa verilindore të Baden-Württembergut si dhe pjesës jugperëndimore të Thüringenit. Qytetet më të mëdha të regjionit Franken janë Nürnberg dhe Würzburg.

Qytete më të njohura në regjion[redakto | redakto tekstin burimor]

Personalitetet më të njohur Frankian[redakto | redakto tekstin burimor]

Qielli Bardh e Blu mbi Höllental në Frankenwald