Frankonia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Franken është një regjion në jug të Gjermanisë. Kryesisht strihet në veri të Bajernit, pjesa verilindore të Baden-Württembergut si dhe pjesës jugperëndimore të Thüringenit. Qytetet më të mëdha të regjionit Franken janë Nürnberg dhe Würzburg.

Qytete më të njohura në regjion[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Personalitetet më të njohur Frankian[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qielli Bardh e Blu mbi Höllental në Frankenwald